Ako radite standardno od 9 do 17 časova, napolju je već mračno kada napustite posao i kancelariju. Takvo je zimsko doba godine: dani su kraći i, u zavisnosti od toga gde živite na severnoj hemisferi, sunce možda zalazi već u 16.30

Za mnoge ljude, pronalaženje motivacije da urade bilo šta - osim da se sklupčaju na kauču - može biti teško tokom zimskih večeri. Istraživanja pokazuju da smanjenje sunčeve svetlosti dovodi do toga da ljudsko telo proizvodi više melatonina, hormona koji izaziva pospanost, a manje serotonina, hormona koji reguliše raspoloženje. A rezultat toga je: naći energiju da bilo šta uradite u hladnim, mračnim zimskim večerima može biti veoma težak zadatak.

HuffPost je pitao terapeute da li ljudi mogu nešto da urade kako bi se obnovili i povratili svoje večeri nakon posla kada je već mrak.

Evo šta su rekli:

1. Razmislite šta želite da radite - i zašto to želite

Ako se odjavite na kraju užurbanog radnog dana i počnete da razmišljate o svim stvarima koje bi trebalo da radite tokom večeri, odvojite trenutak da zastanete i razmislite o tome šta zapravo želite da radite - i zašto to želite da radite.

"Razmislite šta ove aktivnosti dodaju vašem životu“, rekla je Saba Haruni Luri, licencirani bračni i porodični terapeut iz Los Anđelesa.

Da li želite da večerate s prijateljima zarad druženja ili želite da idete na čas vežbanja jer znate da vam kretanje podiže raspoloženje?

"Kada precizno odredite svoju motivaciju, praćenje nečega za šta znate da želite da uradite za sebe može vam biti mnogo lakše“, rekla je Luri.

Taj pristup će vam pomoći da vaše aktivnosti nakon posla postanu značajnije, a ne da se osećate kao nešto što morate da radite na auto-pilotu. "Usklađujući svoje postupke sa onim što zaista želite, radite stvari iz mesta brige o sebi i radoznalosti, umesto da se osećate obaveznim“, objasnila je Luri.

2. Vežbajte nekoliko minuta aktivnosti mozga i tela

Melisa Džijutari, terapeutkinja iz Njujorka, rekla je da hormonalne promene koje se dešavaju tokom zime mogu na "nas ostaviti osećaj tromosti, letargije i niske motivacije i energije“.

Preporučila je vežbanje aktivnosti mozga i tela posle radnog dana - u suštini, bilo koje aktivnosti koje spajaju emocionalni osećaj, kao što je zadovoljstvo ili opuštanje, sa fizičkim kako biste pomogli mozgu i telu da se sinhronizuju.

Jedna opcija je vežbanje joge ili odlazak u brzu šetnju napolju u trajanju od 10 do 15 minuta. "Poravnavanje uma i tela u relaksaciji je izuzetno moćno u pogledu osećaja blagostanja i može prilično efikasno da poveća motivaciju i energiju“, rekla je ona. Osećaćete se motivisanije, utemeljenije, opuštenije i srećnije.

Osim toga, vežbanje povećava protok krvi i kiseonika kroz telo, što vam može dati značajan energetski podsticaj, prema Harvardskoj medicinskoj školi. Ne morate energično da vežbate - čak i blagi pokreti, poput tajčija ili istezanja, mogu da deluju ohrabrujuće, rekla je Lijena Vilson, terapeutkinja specijalizovana za anksioznost u Prinstonu, Nju Džersi. Aktivnosti koje koriste vaš mozak i vaše telo mogu vam pomoći da se osećate opušteno.

shutterstock_1311350555.jpg
Shutterstock 

3. Izaberite aktivnosti s malim naporom i velikom nagradom

Rajli Braun, savetnicaza mentalno zdravlje sa privatnom praksom u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi, kaže da je snaga volje ograničen resurs, tako da ako ste dali sve od sebe na poslu ili se brinuli o svojoj deci ceo dan, razumljivo je da biste mogli biti manje motivisani da radite aktivnosti koje zahtevaju energiju na kraju dana.

Nedostatak svetlosti tokom zime može pogoršati ovo stanje, pokazuju istraživanja. "Smanjeno osvetljenje tokom zime umanjuje fokus i snagu volje, što ove aktivnosti čini izazovnijim“, rekao je Braun.

Da biste se izborili sa tim, Braun je predložilia angažovanje u aktivnostima sa visokom nagradom i malim naporom tokom zimskih meseci. Ona je napomenula da može biti primamljivo da skrolujete po telefonu satima - aktivnost sa velikom nagradom i malim naporom koja nudi trenutno olakšanje - ali takođe može izazvati negativna osećanja poput depresije i anksioznosti.

Zamenite telefon za slagalicu, knjigu, bojanku za odrasle, kuvanje ili izradu. "Skalpanje slagalice može da bude zadovoljavajuće jer svaki deo nađe svoje mesto, a korišćenje bojanki za odrasle može pružiti osećaj postignuća dok popunjavate stranice“, rekla je Braun.

shutterstock_784688968.jpg
Shutterstock 

4. Dopustite sebi da idete sporijim tempom

Ketrin Hejs, licencirana terapeutkinja iz Čikaga, rekla je da ako se osećate usporeno, vredi slušati svoje telo i ići sporijim tempom.

"Evoluirali smo tako da naš mozak povezuje tamu sa usporavanjem i spavanjem“, rekla je ona. A njen savet je da se ne borite protiv toga. Umesto da se gurate da radite aktivnosti za koje možda niste motivisani, prihvatite promenu tempa i dozvolite sebi da usporite.

Filmsko veče ili slušanje audio knjige u vašoj spavaćoj sobi može biti neverovatno regenerativno, rekla je Hejs, što na kraju može poboljšati vaš san i vaše raspoloženje. Njeni klijenti su primetili boljše raspoloženje i bolji san zbog stvaranja sporije rutine posle posla.

BONUS VIDEO:

RTS planeta Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi