Na putu pronalaženja lične sreće pomaže nam joga, a joga tradicija nas uči da nisu samo joga asane one koje nas menjaju. Jedan od najznačajnijih spisa iz oblasti koja se bave jogom ostavio je Patanđali u svojim Joga Sutrama. Na prvi pogled ovaj sanskritski tekst koji je interpretiran na mnogo načina (svi veliki gurui imaju svoje tumačenje kratkih sutri), doživljavala sam ezoteričnim i teško primenljivim u savremenom životu.

Smatram da se svi mi koji živimo "svetovni" život nekada osećamo neadekvatno u odnosu na one koji žive jogu u ašramima i mogu da izaberu da meditiraju kada hoće, zato što im dete ne plače ili ne moraju na posao da bi platili račun za struju. S obzirom na to da su moje najveće vrednosti porodica i moj lični razvoj, nemam dilemu da ašramski način života nije moj izbor. Smatram da je najveći izazov da inkorporiramo yogu u život sa decom, sa poslom, sa obavezom da plaćamo struju i zakupe i da se osećamo dobro sami sa sobom na kraju dana. Da ono što pričamo - živimo.

Urbana joga: mogu li asane promeniti grad (VIDEO)...

Odlazeći u Indiju u Krishnamacharya Yoga Mandiram, moja očekivanja bila su da ću naučiti više iz joga terapije, a teoriju iz Joga Sutri. Teoriju asana i pranayame, zapravo sam shvatala kao nešto što ide uz školovanje. Ali, kako je to u životu - uvek dobijete ono što želite, ali ne na način kako očekujete! Izučavajući Joga Sutre shvatila sam da ovaj stari tekst sadrži esencijalne savete o tome kako da živim srećniji i duhovno ispunjeniji život! Joga je jedinstvo, sklad koji postižemo unutar sebe i sa okolinom. Mudrosti koje je Patanđali sakupio pre mnogo vekova u Joga Sutrama, a koje se odose na moralne i etičke principe - jama i nijama (yama i niyama), osnova su mnogim školama pozitivne psihologije koje na moderniji način prezentuju večnu istinu - da je sreća unutar nas, treba da poradimo na sebi da bismo je otkrili!

Patanđali je u Sutrama postavio osnovu tradicionalne yoge koja počiva na osam nivoa: etičkim principima (yamas), moralnim načelima (niyamas), yoga položajima (asane), yogičkom disanju (pranayama), povlačenju čula (pratyahara), koncentraciji (dharana) i samorealizaciji (samadhi). Ovih osam stepena yoge osmišnjeni su tako da nas vode, korak po korak, ka ispunjenju i slobodi.

Budokon joga: kako činimo nešto, tako činimo sve! (VIDEO)...

Ukoliko vežbate jogu neko vreme, poznati su vam joga položaji, disanje i meditacija - moguće je da niste upoznati sa prva dva koraka na putu osmostruke yoge: pet jama i pet nijama. To su etički i moralni principi ili osnovne vrednosti koje bi trebalo da primenjujemo pre bilo kog Pozdrava Suncu (Suriya Namaskar). Oni nam pružaju savete koji mnogi nazivaju deset zapovesti. Ali, nema onoga što je apsolutno dobro i loše, nema obećanog raja ili pakla - suština je u izbegavanju ponašanja koje stvara patnju i probleme i prihvatanje onih načina koji nam donose mir i sreću. U stvari, jame i nijame nam daju beskrajne mogućnosti da istinski promenimo život!