Prepoznavanje i iskazivanje autentičnosti predstavljaju naše životne zadatke i omogućuju nam da ostvarimo svoje potencijale.
Kako nam vežbanje tai čija u tome može pomoći, govori nam Mirjana Milićević Tikvarević:
Forma šibaši kombinuje filozofiju tai čija i či gonga i sastoji se od 18 pokreta preuzetih iz Yang stila tai čija. Pri izvođenju ovog niza stoji se u mestu i važno je uskladiti disanje dok puštamo pokrete da teku i da se smenjuju jedan za drugim. Kako se pokreti nadovezuju, tako se stvara ritam koji pokreće i pravilno raspoređuje našu energiju i donosi nam smirenost i relaksaciju.
Pokret Let kao guska se izvodi tako što prvo zauzmemo osnovni tai či položaj - Wuji stav. Stopala su u širini ramena koja su opuštena dok su ruke opuštene sa dlanovima okrenutim prema butinama. Brada je blago uvučena a kolena blago savijena.
Uz udah lagano odignite pete od zemlje i istovremeno lagano širite ruke kao krila. Laktovi su blago povijeni a ramena opuštena.
Uz izdah se lagano vratite u prvobitan položaj.
Ovaj položaj oslobađa od anksioznosti i glavobolje.
Dok se izvode pokreti šibaši forme koristi se abdominalno disanje tj. disanje iz stomaka. Udahnemo na nos i izdišemo na usta a taj dubok udah bi trebalo do maksimuma da iskoristi kapacitet naših pluća. Pokret dijafragme pri disanju će proširiti donji stomaka pri udisaju i kontrahovati ga pri izdisaju.
Uvrtanje struka i guranje ruku
Povucite ruke do struka sa dlanovima okrenutim na gore. Lagano se iz struka okrenite na levo dok izdišete. Desnu ruku sa dlanom otvorenim ka napred gurajte lagano ispred sebe na nivou grudi. Uz udah se lagano vratite u centar.
Isti niz pokreta radimo i na desnu sranu. Vodimo računa da disanje sinhronizuje pokrete.
Ovaj pokret poboljšava varenje, pozitivno utiče na želudac i slezinu, jača struk i povećava izdržljivost.
Udaranje se izvodi tako što zauzmemo osnovni Wuji stav i ruke savijemo u nivou struka sa pesnicama okrenutim ka gore. Dok izdišemo desnu ruku ispravljamo i podižemo do nivoa grudi i okrećemo pesnicu na dole. Uz udah ruku lagano vraćamo u prvobitan položaj. Isto radimo i sa drugom rukom lagano prateći ritam udaha i izdaha.
Ova vežba povećava kapacitet pluća, utiče pozitivno na nervni sistem i smanjuje učestalost i intenzitet nesanice.
Praktikovanje šibaši forme podrazumeva izvođenje 18 pokreta ali ne očekuje se od početnika da odmah zapamte sve pokrete. Za početak je dovoljno ponavljati nekoliko njih i lagano ih povezivati u celinu.
Izvor: Lovesensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!