Hemofilija, poremećaj u sistemu koagulacije krvi se često javljala kod kraljevskih porodica. Prema podacima, ruski carević Aleksej Nikolajevič, sin poslednjeg ruskog cara Nikolaja II, bolovao je od hemofilije. Javljala se i na španskom, nemačkom i engleskom dvoru, a smatra se da je engleska kraljica Viktorija gen za ovu bolest prenela svom sinu Leopoldu i na nekoliko ćerki. Interesantno je da je žena ruskog cara Nikolaja II, Aleksandra Fjodorovna nasledila gen za ovu bolest (koji je predala Alekseju) upravo od kraljice Viktorije, koja je bila njena baka.

Hemofilija spada u izuzetno kompleksne bolesti u čijem lečenju učestvuje veliki tim zdravstvenih radnika. Udruženje hemofiličara Srbije 3. aprila je organizovalo peti po redu "Inhibitor kamp" u banji "Selters" u Mladenovcu, a organizovaće ove godine i četrnaesti po redu letnji kamp za decu obolelu od hemofilije.

Proverite koliko je vaš organizam zdrav: vikriti test ajurvede za otkrivanje bolesti i ravnoteže doša u telu

„Napretkom medicine i dolaskom novih lekova, život osoba sa hemofilijom u Srbiji je u znatnoj meri olakšan. Zahvaljujući Fondu, uvedeni su savremeni lekovi koji se koriste svuda u svetu, pa se nadam da će hemofilija u Srbiji uskoro postati samo stanje kod pojedinih ljudi, koji će nedostatak određenog faktora nadoknaditi lekovima i živeti normalan život, kao i svi ostali građani," izjavio je predsednik Udruženja hemofiličara Srbije Vladimir Ilijin.

Svetski dan hemofilije obeležava se 17. aprila. U svetu od hemofilije boluje oko 400.000 ljudi, dok u Srbiji bolest zgrušavanja krvi ima skoro 900 ljudi, od toga oko 170 dece. Svake godine u našoj zemlji pojavi se, u proseku, osam novih pacijenata.

Hemofilija je bolest koja najviše napada zglobove i mišiće i kao takva može dovesti do trajnog invaliditeta obolelih. U prevenciji su, pored lekova, izuzetno važni fizikalna terapija i rana rehabilitacija obolelih.

DO IN masaža i akupresura: ova tačka vraća balans i leči bol u leđima

Uvođenjem kućne terapije, napravljen je veliki korak ka olakšavanju života osoba sa hemofilijom, ali svakako postoji još prostora za unapređenje pojedinih faza u lečenju. U to svakako spada alternativna terapija. lako hemofilija nije izlečiva, preparati od lekovitih trava u mnogome pomažu da se komplikacije svedu na najmanju moguću meru, što će svakako poboljšati kvalitet života osoba koje pate od ovog oboljenja.

ALTRENATIVNE TERAPIJE:

  • Rusomača i virak ublažavaju tegobe. Pomešjte jednake delove veronike, virka, rusomače i hajdučke trave, pa kašićicu mešavine popariti sa 1/4l vode i ostavite da odstoji minut-dva. Pijte četiri šolje čaja dnevno.
  • Čaj od zove ublažava tegobe. Pomešajte zovu i šimšir, a čaj se priprema tako što se četiri kašike kuvaju u 1l vode minut-dva. Pijte u gutljajima po šolju čaja tri puta dnevno pre i posle glavnog obroka, tokom 12dana.
  • Za bolne zglobove preporučuju se obologe od kupusa. Preko tri lista svežeg kupusa preći peglom kako bi se grejali i smekšali, a zatim staviti na bolan i upaljen zglob i obmotati pamućnom ili lanenom tkaninom. Posle sat vremena ponoviti tretman sa novim listovima.
  • Mast od gaveza takođe pomaže ublažavanju bolova u zglobovima.

Izvor: Lovesensa