Izvori u majci podržavaju ove promene, pa je ishrana tokom trudnoće vrlo važna. Prosečan jelovnik primeren odrasloj osobi možda neće odgovarati trudnici. To ne znači da ona treba da jede za dvoje, nego da treba da pazi da je hrana koju unosi bogata hranljivim materijama i sastojcima važnim za rast fetusa.

Ukoliko možete, odaberite ekološki uzgojene namirnice, i to ne samo zbog dodatne hranljive vrednosti koju sadrže već i zbog sastojaka koje ne sadrže, a to su pesticidi, ostaci veštačkih đubriva i druge hemikalije. Dok se fetus razvija, posteljica ga do određene mere štiti od neželjenih hemijskih uticaja, ali ne sprečava prenos čestica zagađenja iz okoline.

Nadalje, specijalna barijera koja sprečava prelazak određenih hemikalija u mozak (tzv. krvno-moždana barijera) nije potpuno razvijena do šestog meseca detetovog života, što je dobar razlog da zdravu ekološku ishranu nastavite i posle bebinog rođenja tokom dojenja.  Nema velike mudrosti oko toga šta bi trebalo da jedete u trudnoći. To su sve one namirnice koje bi i inače trebalo da uvrstite u zdravu ishranu. Svakako, valja se setiti i onih koje treba izbaciti. Svi smo svesni da bi trebalo smanjiti unos hrane bogate šećerima, brze hrane, gaziranih pića, namirnica prženih u ulju, ali mnogi od nas ipak pokleknu i sve to konzumiraju. Upravo su to navike kojih bi tokom trudnoće trebalo da se rešite radi dugoročnog zdravlja svoje porodice.PageBreak

Prava hrana za novi život
prava_hrana_za_novi_zivot_2 Foto: Shutterstock

Namirnice koje treba izbegavati

Prekomerne masnoće izuzetno su loše za trudnice. Hrana pržena u dubokom ulju sadrži hidrogenizovane (trans) masnoće koje podižu holesterol u krvi, posebno onaj loš ili LDL holesterol. Istraživanja sa Univerziteta Harvard pokazuju da hidrogenizovane masnoće mogu smanjiti plodnost.

Ne preterujte sa solju budući da ona izaziva zadržavanje tečnosti u telu, što može biti ozbiljan problem, posebno u trećem tromesečju trudnoće. Zadržavanje tečnosti može povisiti krvni pritisak.

Hrana bogata šećerima povezuje se s dijabetesom tipa dva, rakom debelog creva i bolestima srca, ako se konzumira prekomerno tokom dužeg razdoblja. Obično je i vrlo siromašna hranljivim materijama. Budući da su vaše nutritivne potrebe tokom trudnoće veće, nije najbolje da unosite osiromašenu hranu. Slatkiše radije zamenite voćem.

Kofein prolazi kroz placentu i ulazi u detetov krvotok, a naučna presuda kako to utiče na dete još nije doneta. Neke studije pokazuju da se mogućnost pobačaja lagano povećava ako se pije šest ili više kafa dnevno. Kofein zasigurno povećava izlučivanje kalcijuma, deluje kao diuretik, podstiče promene raspoloženja i remeti prirodni ritam budnosti i sna. Ne zaboravite da kofeina ima i u čajevima, gaziranim i energetskim pićima i kakaou.

Nepasterizovani mlečni proizvodi poput sireva brie, camembert i drugi proizvodi s plemenitom plesni mogu da sadrže bakteriju Listeria monocytogenes, koja uzrokuje bolest listeriozu. Ona može da prouzrokuje pobačaj tokom prvog tromesečja, pa čak i da ugrozi bebu kasnije u trudnoći. Tu bakteriju mogu da sadrže i proizvodi od jetre, sirovo meso, kao i neoprano voće i povrće.

Sirova ili nedovoljno kuvana jaja izvor su salmonele. Tokom trudnoće treba izbegavati jela u kojima je žumance tečno (uključujući i kuvana jaja, jaja na oko, nedovoljno pečen omlet) budući da temperatura na kojoj je obrađeno nije bila dovoljno visoka da uništi bakteriju salmonele. Izbegavajte majonez, domaći sladoled, kremove za kolače u kojima su termički neobrađena jaja.PageBreak

Prava hrana za novi život
prava_hrana_za_novi_zivot_3 Foto: Shutterstock

Najbolji jelovnik za trudnice

Nikako nemojte da zaboravite da pijete dovoljno vode. Ona će sprečiti zatvor, smanjiti mogućnost infekcija urinarnog sistema i ublažiti preterano oticanje. Setite se da je veliki deo vašeg tela, kao i tela vašeg fetusa, sačinjen od vode, pa je važno da unosite svežu tečnost da bi se tkiva čistila. Uložite u dobar filter za vodu kako biste uklonili sve nečistoće.  Voće je odličan izvor vitamina, minerala, antioksidanasa i vlakana. Svi ti nutrijenti doprineće zdravlju i vitalnosti buduće majke, a svakako i dobrobiti deteta. Ako trudnica pati od zatvora, za nju su presudna vlakna iz voća koja će pokrenuti probavu.

Povrće ima visok udeo minerala, vitamina i vlakana. Nemojte se ograničiti na tri-četiri vrste, već otvorite vrata raznolikosti barem tih devet meseci. Birajte povrće jarkih boja budući da su upravo boje izvor različitih nutrijenata. Na primer, zeleno lisnato povrće puno je folne kiseline i hlorofila, koji čisti krv, narandžasto povrće ima visok nivo antioksidanasa poput beta karotina, a ljubičasto je bogato proantocijanidima, spojevima iz grupe bioflavonoida koji su jaki antioksidansi. Pazite da povrće ne prekuvate kako ne biste uništili važne sastojke. Radije ga parite ili blanširajte.

Koštunjavo voće i semenke odlični su izvori omega 3, 6 i 9 masnih kiselina, proteina, vlakana i drugih nutrijenata. Bademi, na primer, imaju visok udeo kalcijuma, orasi omega-3 masnih kiselina, brazilski oraščići sadrže selen, dok semenke bundeve obiluju cinkom. Raznolikost je i ovde ključ. Nosite malu zalihu tih plodova u torbi kako bi vam uvek bili pri ruci kad osetite pad energije. Zdraviji su od bilo kojih drugih grickalica.

Integralne žitarice i mahunarke često su zapostavljene. Trudnoća je vreme kad u ishranu svakako treba uneti jela od nauta, pasulja, smeđeg pirinča i manje poznatih žitarica quinoe i amaranta. Integralne žitarice opskrbljuju vas s mnogo vlakana, vitamina B, gvožđa, cinka i hroma.

Zdrava ulja osiguraće vam omega 3, 6 i 9 masne kiseline, a sadrže i vitamine rastopljive u masti A, D, E i K. Zdrava ulja su sva ona dobijena iz biljaka. I opet, raznolikost je ključ.

Krto meso dobar je izvor proteina, gvožđa i vitamina B12. Birajte sveže komade kojima je odstranjena sva masnoća. Ne zaboravite na ribu, koja je najbolji izvor omega 3 masnih kiselina i kvalitetnih proteina, joda i vitamina D, što je sve bitno za pravilan razvoj vaše bebe. Omega 3 masne kiseline posebno su važne. Najnovija istraživanja pokazuju da učestvuju u razvoju mozga i koeficijenta inteligencije. Klonite se velikih i dugovečnih riba poput morskog psa ili sabljarke jer njihovo meso može da sadrži veće količine žive. Ona oštećuje nervni sistem nerođenog deteta.