Jasnoće radi, treba prvo razjasniti - šta znači "prirodno"? Kada je hrana u pitanju, "prirodno" bi trebalo da bude nešto što se nalazi u prirodi, raste i živi samo od sebe, bez mešanja ljudi. Voća u prirodi svakako ima. Problem je što ga nema uvek, u svako doba godine i na svakom koraku, pa čak ni u tropskim predelima.

Branje voća, naročito divljeg, koje je obično sitno (pomislite na branje kupina) svakako nije lako kao kupovina voća u obližnjem supermarketu. Pored ovoga, domaće voće se značajno razlikuje od divljeg voća, bez obzira na to da li se radi o najnovijem hibridu ili jabuci sa starog drveta koje je posadio vaš deda.

Gajeno sočno voće je generacijama ukrštano tako da ima značajno više pulpe i malo ili nimalo semenki. Pored izgleda, kod gajenog voća se radilo na dobijanju sve slađih plodova, sa više šećera.

Dalje, šećer u gajenom i divljem voću nije istog profila. Šećer u pulpi divljeg voća obično ima jednake količine glukoze i fruktoze. Nasuprot tome, gajeno voće se obično najviše sastoji od saharoze, disaharida koji je pola fruktoza i pola glukoza i koji bolje poznajemo kao običan, beli šećer. Kada se fruktozi, koja se dobija razlaganjem saharoze, doda slobodna fruktoza, koje takođe ima u svakom voću, onda to čini da u gajenom voću dominira upravo ova vrsta šećera: fruktoza. Evo kako to izgleda na primeru jabuke: 100 g ima 2070 mg saharoze, 5900 mg fruktoze i 2430 mg glukoze. Poređenja radi, 100 g divlje borovnice ima 0 mg saharoze, 3710 mg fruktoze i 3330 mg glukoze (podaci sa sajta: nutritiondata.com). Kada je u pitanju ukus slatkoće, treba znati da je fruktoza najslađa, sledi saharoza i na kraju dolazi glukoza, koja je čak duplo manje slađa od fruktoze. Ovo je razlog što je gajeno voće tako "rajski" slatko.

PageBreak

Da li se u raju jelo slatko voće

Međutim, ako o raju razmišljamo kao o prirodnoj šumi, pre nego o voćnjaku hibridnog voća, onda on svakako nije toliko sladak: divlje voće, uključujući i tropsko divlje voće obično nije toliko slatko, često je oporo, puno semenki, grubljih vlaknastih delova i teže je za žvakanje i varenje.

Zato šimpanze, u odnosu na ljude, imaju više nego duplo duže debelo crevo, potrebno za varenje velikih količina prirodnog, divljeg voća. Suština ovog teksta nikako nije da vas odvrati od jedenja domaćeg voća, već da razmotri tvrdnje o prirodnosti ishrane gajenim voćem. Takođe, nije ni cilj da se čitalac "zaplaši" prevelikim količinama fruktoze u gajenom voću.

Oko fruktoze se diže previše panike. Od same fruktoze, osim u ogromnim količinama (koje se voćem ne mogu uneti) ne možete se ugojiti, kako potvrđuje i najnovija nauka (Sievenpiper et al.). Pored toga, fruktoza iz visokofruktoznog sirupa u koka-koli i fruktoza u voću, gde je ona vezana u vlaknima, nemaju isti efekat. Voće je prava hrana, koja vas može zasititi i dati vašem organizmu korisne hraljive materije.

Voće može zameniti obrok, a visokofruktozni šećer kao junk food ne može. Voćna ishrana može biti blagotvorna kao povremeni vid ishrane. Ipak, ne postoje naučni dokazi koji bi potvrdili da je ovakva striktna ishrana blagotvorna i bezbedna u dužem vremenskom periodu.