Umetnost razumevanjabolesti i njenih faza razvoja verovatno je prvi put na sveobuhvatan način objašnjena u ajurvedi. Kada bismo ove suptilne promene mogli da otkrijemo već u početku, mogli bismo i da sprečimo manifestovanje same bolesti

Patogeneza se u ajurvedi objašnjava u šest faza, koje se nazivaju shat kriya kala (šat krija kala) – šest faza manifestacije bolesti. Na početku svega mora postojati uzročni faktor. U ajurvedi se on zove nidana. Ovi faktori mogu biti različiti: nepravilan način života, ishrana, izlaganje alergenima poput prašine, mikroorganizmima poput bakterija, virusa, zatim povrede, itd.

Ovi faktori ometaju doševata, pita i kafa energije. Te energije moraju biti uravnotežene za održavanje zdravog stanja. Međutim, kontaminirane i neuravnotežene doše smeštaju se u oštećena, slaba ili osetljiva tkiva (dhatu, datu) i postavljaju platformu za početak bolesti.

Proces bolesti započinje i napreduje određenom hronologijom:

1.Konzumiranje ili izloženost uzročnim faktorima.
2.Oštećenje jedne ili više doša.
3.Širenje oštećene doše celim telom.
4.Lokalizovanje oštećene doše u slabim i osetljivim tkivima; dolazi do oštećenja tkiva.
5.Manifestacija bolesti.
6.Komplikacije.

Ovo nam daje saznanje da doše na početku nisu podvrgnute snažnom oštećenju i ne proizvode bolest preko noći. Potrebno je vreme da bi prošle kroz različite faze oštećenja i postepeno dovele do nastanka bolesti, ukoliko se oštećenje u početnim fazama ne dijagnostikuje ili se ne drži pod kontrolom.

Kada oštećenje postane ozbiljno, bolest se manifestuje potpuno vidljivim znacima i simptomima. Ukoliko se bolest ne leči ni u ovoj fazi, ispoljavaju se komplikacije.
Ove faze kroz koje oštećena doša postepeno dobija snagu i teži stvaranju bolesti, njeni znaci, simptomi i komplikacije nazivaju se Kriya Kala (krija kala, proces patogeneze). Ako se bolest dijagnostikuje i leči u ranijim fazama, može se zaustaviti napredovanje ka daljim fazama patogeneze.

Sushruta (Sušruta, otac indijske hirurgije) dao je detaljno objašnjenje krija kale i pomenuo šest faza oštećenja doša i formiranja bolesti: Sanchaya ili Chaya (sančaja, čaja) – faza nakupljanja doša na njihovim vlastitim lokacijama; Prakopa – faza pogoršanja ili pogoršanja doša (na sopstvenim lokacijama); Prasara – faza pretvaranja u tečnost i širenja doša (doše se prelivaju i šire se po telu); Sthana Samsraya (stana samšraja) – stadijum invazije tkiva i smeštanje doša u tkiva (Dhatus, datus), tzv. stadijum preliminarnih simptoma; Vyakti (vjakti) – faza manifestacije bolesti, Bheda (beda) – faza komplikacija.

Sančaja (prva faza)

Ovo je faza nakupljanja doša na njihovim lokacijama. Svaka doša ima svoju glavnu lokaciju i nekoliko pratećih mesta na kojima se nakuplja. To su kontrolne stanice te doše. Glavna mesta vata doše su: debelo crevo (to je pretežno mesto vate), karlica, kukovi, prepone, uši, koštano tkivo. Glavna mesta pite su: oblast oko pupka, želudac ili gornji deo creva, znoj, limfa, krvno tkivo, plazma, oči, koža.

Glavna mesta kafe su: grudni koš, grlo, glava, pankreas, želudac ili gornji deo digestivnog trakta, plazma, masno tkivo, nos, jezik.

Doše koje se povećavaju na njihovim lokacijama nazivaju se sančaja. Na primer, povećanje vate u debelom crevu, karlici, itd; porast pite u predelu pupka, krvnom tkivu, itd. Kafa se povećava u grudima, gornjem delu creva, limfnom tkivu, itd. Tada se organi nalaze u sančaji stadijumu ovih doša.

Simptomi za vata sančaji mogu biti tvrdoća ili krutost creva ili šupljih prostora trbuha i osećaj punoće u njima (hipoperistaltika creva).

Pita sančaji će se ogledati kroz žućkastu boju kože, a kafa sančaji kroz nisku temperaturu (hipotermija), osećaj težine u telu i lenjost. Ako je lekar dovoljno vešt da prepozna ove karakteristike i leči ih samo u ovoj fazi, oštećene doše će se primiriti i neće doći do prelaska u dalje faze. Ukratko, identifikacija sančaija se vrši samo posmatranjem simptoma oštećenja doša (dosha lakshana, doša lakšana) na najprostiji način i uočavanjem lagane nelagode koju pacijent oseća.

Prakopa (druga faza) predstavlja stepen pogoršanja doša na njihovim lokacijama. U ovoj fazi, doše se dalje oštećuju na svojim lokacijama, ali ne napuštaju svoja originalna mesta. Doše se u ovoj fazi pretvaraju u tečnost i imaju tendenciju da se prelivaju sa svojih mesta tako da zadiru u celo telo, prolazeći kroz organe i tkiva, prekoračujući prebivalište drugih doša. To se naziva vilayana rupa vriddhi (vilajana rupa vridi; povećanje doša ili širenje doša prelivanjem).

PageBreak

Kako se BOLEST razvija u telu: obratite pažnju na ovih 6 faza i simptoma
Foto: Shutterstock kako-se-bolest-razvija-u-telu-obratite-paznju-na-ovih-6-faza-i-simptoma4

Možemo razlikovati dva tipa ove druge faze:

Sačaja (sachaya) prakopa – akumulacija, pa pogoršanje: ovoj vrsti prakope je potrebno neko vreme da se razvije, osim ako faktori koji doprinose bolesti nisu prejaki. Ova vrsta prakopa teži da napreduje u formiranju bolesti i treba je rešavati primenom shodhana (šodana) tretmana (čišćenje), kao što su vamana (terapeutsko povraćanje), virechana (virečana; terapijsko pročišćavanje), itd.

Ačaja (achaya) prakopa – to je pogoršanje bez akumuliranja: u ovom tipu oštećenja doša ili doše „skaču” direktno u fazu prakopa, ne prolazeći kroz prethodnu fazu akumulacije. Uzročni faktori su toliko jaki da odmah oštećuju doše, ne dajući im previše vremena da se nakupljaju i da polako napreduju ka fazi pogoršanja.

Faza Prakopa zahteva hitnu akciju ukoliko postoje gorenavedeni znakovi i simptomi. Ali, ako se bolest ne tretira ni u ovom stadijumu, oštećenje doše preći će u treću fazu (Prasaravastha; prasaravasta).

Prasara (treća faza) je faza prelivanja oštećenih doša, koje napuštaju svoje mesto i šire se po čitavom telu kroz različite kanale. Pravac u kom se doša u prasari kreće se zove dosha gati – kretanje doša. Ovo je važan trenutak u formiranju bolesti.

Urdhwa gati (urdva gati) – ovde doše imaju tendenciju da se pomeraju nagore i izazivaju bolesti poput povraćanja, epilepsije, manije, probleme sa ušima, nosem, očima, grlom, kašalj, probleme sa disanjem…

Adho gati (ado gati) – kada se doše kreću nadole mogu da izazovu dijareju, oticanje kolena, filarijazu, itd.

Tiryak gati (tirjak gati) je faza u kojoj se doše kreću bočno i izazivaju oboljenja kože, hipertenziju, tetanus, histeriju…

Doše će se takođe proširiti po različitim telesnim tkivima.

Stana samšraja (četvrta faza). U ovom stadijumu razvoja bolesti oštećena doša se nastanjuje na lokalnom tkivu i proces formiranja bolesti otpočinje, izazivajući preliminarne simptome bolestiPatologija nastaje na bilo kom mestu na kom se doša nastani. Npr, ako se nastani u predelu rektuma i anusa, nastaju bolesti poput hemoroida, fistula in ano i slično. Ukoliko se nastani u koštanom tkivu, može nastati koštani tumor, hladni apsces, itd. Ukoliko se napredovanje oštećene doše i njenog naseljavanja po tkivima ne prekine, patogeneza će uznapredovati do faze potpunog sazrevanja bolesti, tj do njene manifestacije u potpunosti.

Vjakta (peta faza) nastaje kada se bolest manifestuje u svom punom obliku.
Znaci i simptomi bolesti su veoma jasni i vidljivi i dijagnoza se može jasno postaviti. Bolest dobija svoje ime u ovoj fazi patogeneze. Znaci i simptomi manifestovane bolesti nazivaju se rupas.

Kada se bolest zapostavi i ne tretira u ovoj fazi, oštećena doša će i dalje napredovati. Progresija patogeneze će dovesti do pojave komplikacija i do šeste faze.

PageBreak

Kako se BOLEST razvija u telu: obratite pažnju na ovih 6 faza i simptoma
Foto: Shutterstock kako-se-bolest-razvija-u-telu-obratite-paznju-na-ovih-6-faza-i-simptoma

Beda avasta (bheda avastha – šesta faza). Ukoliko se ni u petoj fazi ne odreaguje, onda bolest napreduje i može dovesti do pojave druge bolesti, koja se zove upadrava ili nastavak komplikacija.Sada obe bolesti mogu da koegzistiraju i da dovedu do ozbiljnih posledica.

Rana dijagnostika bolesti je ključna za primenu efektivnog, sveobuhvatnog tretmana. Lekar koji temeljno izuči i poznaje šest faza patogeneze, biće u stanju ne samo da postavi pravu i tačnu dijagnozu, već će moći da detektuje bolest u njenoj najaranijoj fazi.

  • Simptomi raširenih doša – Prasara Lakshanas (prasara lakšane)
  • Simptomi Vata Prasare su nadimanje i promukli zvuk u crevima.
  • Simptomi Pita Prasare su osećaj ključanja, senzacija stisnutosti, senzacija pečenja, osećaj ključanja u telu.
  • Simptomi Kafa Prasare su anoreksija, povraćanje, dispepsija, neaktivnost pojedinih organa.

Ukoliko se u ovoj fazi postavi prava dijagnoza i preporučeni tretman se na vreme sprovede, oštećena doša će biti pogođena i neće dalje napredovati. I u ovoj trećoj fazi možemo jednostavnim promenama u načinu života utucati na zaustavljanje širenja doša i, samim tim, na zaustavljanje daljeg razvoja bolesti.

Uzroci oštećenja Vata doše Hrana: suvo povrće, suva riba, meso životinja koje žive u pustinjskoj regiji, itd.

Aktivnosti: prekomerno vežbanje, neuhranjenost, povrede, prelomi, trošenje, buđenje cele noći, suzbijanje prirodnih telesnih nagona ili refleksa, tuga, strah, preterano prepuštanje seksualnim aktivnostima, itd.

Uzroci oštećenja Pita doše

Hrana: začini, pržena hrana, susam, usireno mleko/jogurt (posebno kiseli), fermentisana i alkoholna pića, itd.

Aktivnosti: prekomerno izlaganje suncu ili vatri, ljutnja, gladovanje, prekomerno prepuštanje seksualnim aktivnostima, itd.

Uzroci oštećenja Kafa doše

Hrana: masna hrana, mleko i mlečni proizvodi, šećerna trska i njeni proizvodi, slatko, slatkiši i visokokalorična hrana, proizvodi od brašna.

Aktivnosti: deficit vežbanja, lenjost i sedentaran način života, prekomerna ishrana, prekomerno spavanje tokom dana, učestalo jedenje i prejedanje, itd.

Kako prepoznati simptome prakopa?

Simptomi Vata Prakopa: zatvor, nadimanje, zvuci u trbuhu, promena boje tena u tamno, mršavljenje, želja za toplom hranom, supstancama, klimom i udobnošću, drhtavice, umor, gubitak imuniteta i snage, nesanica, loša percepcija, delirijum, vrtoglavica, patetičan izgled, bespomoćnost.

Simptomi Pita Prakopa: pojačano lučenje kiseline, osećaj pečenja oko srca, žeđ, osećaj peckanja, žućkasta boja mokraće, stolice, kože i očiju, prekomerna glad, nesanica.

Simptomi Kafa Prakopa: averzija prema hrani, težina u grudima, mučnina, loše varenje, osećaj težine u telu, lenjost, bleda ili beličasta boja delova tela, osećaj hladnoće, osećaj ekstremne pokretljivosti, kašalj, prekomerna pospanost.

Izvor: Sensa