Cistitis je zapaljenjemokraćnebešike koje je najčešće izazvano bakterijama i promenama u mikroflori, ali može nastati i zbog infekcije virusima, gljivicama, u susretu sa toksičnim agenisima ili usled korišćenja određenih lekova.

Cistitis, posebno akutni, vrlo je česta, ali pretežno "ženska" bolest. Skoro svaka treća žena bar jednom u životu se suoči sa ovim stanjem. Zato je važno da znate koji su simptomicistisa (zapaljenja mokračne bešike), kakva je prevencija i kako se leči.

Pročitajte još:

Kako na upale i infekcije utiču stres, nezadovoljstvo i bes: koje emocije ugrožavaju jajnike, bešiku i matericu

Akupresura za žensko zdravlje

Šta uzrokuje cistitis?

Najčešće je glavni uzrok bakterija Ešerihijakoli koja se javlja u 90% kod svih slučajeva sa cistitisom. Takođe, uzrok razvoja cistitisa mogu biti bakterijskeinfekcije, alergija, posledice zračenja ili hemoterapije.

Simptomi akutnog cistitisa

Da bi akutni cistitis sprečio da postane hroničan i da ne dovede do ozbiljnih komplikacija (uključujući one koje utiču na plodnost), važno je započeti lečenje što je ranije moguće. Zbog toga je važno znati simptome bolesti i što pre kontaktirati lekara.

Ovo su najčešći simptomi cistitisa:

  • Bolovi u donjem delu stomaka
  • Učlestala potreba za mokrenjem
  • Bol pri mokrenju
  • Povišena temperatura
  • Stalni osećaj nadutosti u bešici, čak i odmah nakon mokrenja
  • Urin tamnije boje
  • Oštar, neprijatan miris urina

Ko ima povišen rizik od cistitisa?

Žene koje prolaze kroz menopauzu, kao i trudnice i žene koje uzimaju hormonske kontraceptive, izloženi su povećanom riziku: promena nivoa hormona dovodi do neravnoteže mikroflore i smanjenja imuniteta. Što podrazumeva da se telo teže brani od infekcija, uključujući cistitis.

Takođe, rizik od cistitisa se povećava ako patite od dijabetesa ili urolitijaze, prethodnih infekcija (naročito ako su bile praćene uzimanjem antibiotika).

Još jedan uzrok za pojavu cistisa može biti seksualni odnos. Ponekad tokom odnosa bakterije ulaze u uretru i zapaljenje može započeti zbog mehaničke iritacije bešike. Lekari preporučuju tuširanje nakon odnosa kako bi se smanjio rizik od razvoja bolesti, kao i odlazak u toalet odmah nakon seksa.

Kako sprečiti pojavu cistitisa - prevencija!

Neophodna je pravilna higijenu genitalija i ne koristite parfemisane kupke i sapune koje u sebi sadrže hemikalije.

Takođe, važno je da nosite pamučni veš u kojem se osećate udobno i prijatno.

Nemojte odlagati odlazak u toalet.

Kako biste sprečlili da akutni cistitis pređe u hronični, neophodno je da se pri prvim simptomima javite lekaru koji će vam dati odgovarajuću terapiju za lečenje i sprečavanje daljih komplikacija.

Prirodni lekovi koji pomažu kod cistitsa (zapaljenje mokraćne bešike)

Kod lečenja urinarnih infekcija, uz prepisanu terapiju od lekara, možete koristiti i prirodne lekove kao što su uvinčaj, čaj od lista peršuna, plod brusnic i žalfiju u vidu čaja ili tinkture.

Izvor: Lovesensa