Ayurvedski pristup zdravlju omogućiće ženskom telu da u ovom prelaznom periodu ostane u besprekornoj kondiciji. Violeta Baloš iz holističkog centra Satya objašnjava zašto ayurveda teži životu u skladu s kosmičkim zakonima i prirodnim ciklusima. Otkriva kako ova drevna nauka može dopuniti modernu medicinu u cilju postizanja celovitog zdravlja i ujedinjenja uma i tela.

Već hiljadama godina ayurveda poznaje i tumači „kariku koja nedostaje” između zdravlja i bolesti. Loša priča počinje tamo gde komunikacija prestaje – naravno, misli se na komunikaciju s telom. Telo je inteligentan, savršen sistem neverovatnih mogućnosti. Kad se, na primer, čovek susretne s određenom bakterijom, čak i prvi put, njegov DNK seća se vremena kad se ljudska vrsta prvi put sukobila s tom bakterijom i proizvodi odgovarajuće antitelo.

Lekar u nama

Možemo spomenuti i brojne metaboličke procese, savršeno usklađene, i videćemo kako delotvorno funkcionišu. Telo poseduje neverovatan kvalitet koji je teško objasniti – npr. sposobnost istovremenog izvođenja i međusobnog povezivanja beskonačnog broja stvari. Telo šalje signale, poruke, govori sopstvenim jezikom. Uprkos napornom, neprekidnom radu, želi samo jedno – da ostane u ravnoteži. Bolest je poput znaka STOP koji kaže: Ne tako dalje! koji se ponekad prekasno uoči ili su kočnice već otkazale. Bolest je poruka tela o štrajku, odbijanju dalje saradnje. Opomena za nepodmirene potrebe i obećanja.

Ayurveda tvrdi da svaki pacijent svog lekara nosi u sebi i treba mu omogućiti da se prihvati posla. Ali tu smo opet na početku jer smo ustanovili da taj „mali” moćnik leži skriven negde duboko u nama, više zaboravljen nego nedostupan. Zato, da bismo sebi olakšali život, složićemo se da je savršena ne ona medicina koja leči bolesti, već ona koja sprečava da se bolesti pojave. I složićemo se iz istog razloga da je ayurveda upravo to nešto i vrlo dragoceno.

Ayurveda nas podučava suptilnim medicinskim tehnikama za one dublje nivoe koje klasična medicina ne može da dosegne. Otkriva nam metode dijagnosticiranja i lečenja i za ona skrivena stanja bolesti i poremećaje na suptilnim nivoima. Ayurvedska je medicina zapravo začuđujuće savremena jer zdravlju pristupa s polazišta kvantne fizike i teorije jedinstvenog polja. Ali to je vrednost svih izvornih tradicija – budućnost ih samo potvrđuje! Ayurveda ne poriče klasičnu medicinu, već želi da je upotpuni i postavi u šire okvire – želi da izgradi most između kvantne fizike i medicine. Ako razumete duboku povezanost sopstvene svesti i tela, zdravlje i bolest dobijaju sasvim drugačiji karakter. Tada nema razmišljanja o paru suprotnosti, o dobru i zlu, itd. U kvantnom svetu to su jednostavno pojmovi života – ravnoteža i neravnoteža. Dobro je zapamtiti da je u našoj fiziologiji već mnogo toga pošlo po zlu, i pre nego što smo shvatili da smo bolesni.

PageBreak

Ayurveda  kao sezonski melem
Shutterstock ayurveda_kao_sezonski_melem_3

Vatha vreme  - od sredine oktobra do sredine februara

Kad počne da duva košava posle vrućeg leta, deluje nam osvežavajuće, međutim, oprez! Ta sezonska promena zahteva od svih telesnih tipova da pripaze na svakodnevnu rutinu kako vetar u fiziologiji ne bi previše ojačao. Upravo je vatha krivac za sve one dosadne prehlade, viruse i gripove koje stižu zajedno s jeseni. Možda ćete primetiti da vaš san postaje laganiji, koža je suva, a stolica ne tako redovna. Sve se to može izbeći ako na vreme delujemo i činimo prave stvari. Npr. prokuvana vruća voda u malim gutljajima pravi je melem. Ako u sezoni vathe sledite svoju prirodnu potrebu za toplim supama, vrućim varivima i dužim odmorom, povećaćete temperaturu u telu i vatha će se umiriti. Hladan vazduh oko glave i grla povećava osetljivost na prehlade, zato posebno zaštitite glavu i uši od hladnog vetra. Vatha je posebno jaka u prelaznim razdobljima, jer upravo je ona zadužena za smenu godišnjih doba. Sve je u redu, ona samo čini svoje, a nama je potrebno naše. Umesto da se fokusira na mnoštvo bolesti koje bi se mogle javiti, ayurveda svoj pogled upire na dva važna procesa: kako se održava ravnoteža zdravlja i kako se ona slama! I naravno, što ranije primetiti da dolazi do poremećaja.

Prava rešenja dolaze iznutra

Jeste li već čuli da žene razmišljaju srcem? A jeste li čuli da je pravo znanje jedino u srcu? Kao žene, posedujemo jasnije ugrađenu fiziološku sposobnost za razvijanje suptilnog shvatanja i apstraktnog razmišljanja kao osnovnog dela intuicije. Intuicijom možemo sve direktno doznati i bez spoljašnjih podataka. Možemo opaziti stvarnost onim unutrašnjim okom. Tu posebnu sposobnost intuicije žene su još dodatno razvijale, silom prilika. Jer želja za znanjem usađena je ljudskom biću i svi smo mi tragači. Ako nekoga vekovima držite podalje od spoljašnjih događaja i mogućnosti obrazovanja, kao što je to u istoriji bio slučaj sa ženama, razviće metodu samoobrazovanja, crpiće znanje iz sopstvenog bića. Tako su žene oduvek bile usmerene na prepoznavanje suptilnih signala i razvile mogućnost hvatanja podataka koju nazivamo ženska intuicija. Prisiljene na sticanje znanja preko osećaja i predano služenje koje je jačalo njihovo srce, žene su postale tradicionalne čuvarke unutrašnjeg znanja. Istorijska zaostavština razvoja žena sastavljena je od organskih veza između unutrašnjeg i spoljnog života. Zbog te zaostavštine mi žene imamo drugačiju psihofiziologiju.

Uloga masaže

Nema prave reči kojom bi se opisao učinak prave ayurvedske masaže abyange. Postoji nekoliko verzija te masaže i sve su veoma delotvorne. Naravno, nezaboravan doživljaj je četvororuka masaža koja osim dubokog opuštanja deluje lekovito na brojne poremećaje. Koža je ipak najveći organ tela, i to onaj preko kog se dodirujemo s spoljnim svetom. Zato joj je potrebna posebna pažnja i ljubav. Budite sigurni – uzvratiće vam višestruko! Ako nemate mogućnosti ili novca da sebi omogućite profesionalnu abyangu, naučite samomasažu (autoabyangu) susamovim uljem i budite dosledni jer to je savršena preventiva za brojne zdravstvene poremećaje.