Anksioznost se može javiti povremeno usled određenog emotivnog stanja i u zavisnosti od situacije - i sasvim je u prirodno da u nekim životnim okolnostima i dešavanjima osetimo strah. Međutim, kod nekih osoba je anksioznost praćena napadima panike stalna pojava sa kojom se iznova suočavaju i koja može nepovoljno uticati na kvalitet života. Kada osvestite da imate simptome anksioznosti, neophodno je konsultovati se sa psihologom i psihoterapeutom. Pored toga, možete u životu srediti određene navike i na pirodan način podstaknuti poboljšanje.

Donosimo vam 8 saveta za prevazilaženje anksioznosti:

1. Dajte sebi prostora da budete svesni svih svojih emocija i osećanja. Shvatite da su vaše emocije stvarne i da imate svako pravo da ih osetite. Šta god da se desi, budite iskreni prema sebi i priznajte kako se osećate, pokušavajući da ne potisnete ta osećanja.

2. Digitalni detoks - Potrudite se i napustite virtuelni svet društvenih mreža na neko vreme. Na mrežama smo izloženi raznim sadržajima, često i negativnim, upoređujmo se sa drugima, saznajemo loše vesti, veliki talas informacija dolazi do našeg uma... Kada se osećate anksiozno, možda će vam prijati da se malo odmorite od notifikacija, lajkova i "šerovanja". zgasite telefon na jedan dan, idite u prirodu šetajte i uživajte u slobodi.

3. Identifikujte zbog čega se osećate iscrpljeno. Da li vam vaš posao uzima ogroman nivo energije? Da li vas iscrpljuju zadati rokovi? Da li je vaš bivši partner za kojim još patite pronašao devojku? Da li i na emotivnom i na psolovnom plan postoje turbulencije koje vas izbacuju iz koloseka? Odredite koja životna situacija vas najviše uznemirava. Kada pronađete uzrok onoga što vas muči, suštinski ćete ga neutralisati i možete napraviti prvi korak ka promeni situacije.

4. Pronađite izvor inspiracije za sebe - Možda ste dugo želeli da se okušate u slikanju, ili ste razmišljali o pokretanju bloga ili učenju francuskog. Koji hobi vas privlači? Usmerite svoju energiju u nešto korisno i zabavno i to će vam može pomoći da smanjite brige i anksioznosti.

5. Bavite se sportom - Vežbanje oslobađa endorfin i čini da se osećate bolje. Tokom vežbanja oslobađate se negativnih osećanja i povećavate samopoštovanje, a sjajno deluje i na vaše fizičko zdravlje. Izaberite vid aktivnosti koji prija i vašem telu i umu - bez obzira šta je to, pretvorite u svoju rutinu i uživajte.

6. Pričajte o izazovu sa kojim se suočavate - Može vam pomoći da izrazite svoja osećanja i sagledate situaciju u drugačijem svetlu. Vaš slušalac može biti blizak prijatelj ili rođak. Ipak, pokušajte da se ne zadržavate na takvim razgovorima. Ne zbog onoga što drugi ljudi misle, već zato što ponavljanje istog događaja iznova i iznova može otežati rad na sebi.

7. Vežbajte zahvalnost - Stalno se fokusiramo na negativne stvari i zaboravljamo koliko nam stavri ide dobro i kako treba. Stalno se fokusirajte na ono na čemu ste zahvalni. Napravite spisak stvari na kojima ste zahvalni, napišite ih na papir, a onda ih pročitajte naglas. Vežba zahvalosti stvara pozitivne emocije i podiže raspoloženje.

8. Povežite se sa ljudima - Kada ste depresivni i sumorni, potražite pomoć od prijatelja ili porodice. Svima nam je s vremena na vreme potrebna podrška. Izađite iz svoja četiri zida i povežite se sa ljudima do kojih vam je stalo i koji kroz svoju energiju, reči podrške i ljubav pozitivno utiču na vas.

Napomena: Ukoliko se suočavate sa anksioznim stanjem, neophodno je da se konsultujete sa stručnim licem u vidu psihologa i psihoterapeuta.

Izvor: Sensa