Savremeno doba nudi brojne mogućnosti za rehabilitaciju, često uz korišćenje najmodernije aparature. Stot (stott) pilates je relativno nova disciplina koja se odnedavno primenjuje i kod nas a koju je u svoju ovu ordinaciju uvela doktorka i nekadaašnja balerina Vesna Stefanović, specijalista fizikalne medicine koja je fokus svog rada usmerila na le­đa i stub našeg tela - kičmu. Nakon nekoliko godina primenjivanja kineziterapije kod svojih pacijenata, shvatila je da oni neretko imaju tegobe dok vežbaju ili se čak povrede tokom izvođ­enja vežbi.

Tako­đe joj se nije dopadalo što su te vežbe pokrivale samo lokalnu regiju, na primer leđ­a, a prema njenom dubokom uverenju nijedan deo tela ne može da se posmatra izdvojeno. Vesna je u ordinaciji "Leđ­a i vrat" izabrala holisticki pristup u kome se popravlja i balansira celo telo, te je moguće očekivati sveukupne i trajne rezultate. Vođ­ena tim razmišljanjima godinama se usavršavala i edukovala u Americi, Hrvatskoj i Grčkoj gde je završila klinički pilates i segmentnu spinalnu stabilizaciju.

Najveći uticaj na nju je imala Akademija stot pilates sa sedištem u Kanadi, koja je koncipirana tako da ide u korak sa novim istraživanjima, i u kojoj se znanja o funkcionisanju tela primenjuju u radu sa klijentima i stalno nadograđ­uju. Stot pilates su razvile Lindzi i Mojra Meritju u saradnji sa fizioterapeutima, doktorima sportske medicine i vrhunskim fitnes instruktorima.

Kako je nastao pilates...

Vesna nam je objasnila kakva je razlika izme­đu stot pilatesa i pilatesa koji je početkom prošlog veka reirao Jozef Pilates: "Jozef je smatrao da prilikom izvo­đenja pozicija na le­ima lumbalni deo kičme treba da se zalepi - utisne u podlogu, što se zove imprint. Takođ­e, tokom vežbanja, kičma treba da bude prava.
Naučna istraživanja su utvrdila da je utiskivanje donjeg dela le­đa u podlogu problematično jer se tako gubi stabilnost, odnosno nema mišićne kontrole.

U stot pilatesu se prilikom vežbanja angažuje najdublji trbušni mišić kao i bočni mišići trbuha čime se smanjuje rizik od povreda. Bitna prednost ove metode je da obuhvata savremena znanja kineziterapije, biomehanike i stalno nadogra­đuje pilates."

PageBreak

Ko se kreće taj je srećniji

Dr Vesna Stefanović veruje da je pokret život i da je onaj ko se više kreće - srećniji. Njen san je da pacijente leči iskljucivo pokretom, da ne primenjuje instrumente fizikalne medicine - laser, ultrazvučnu masažu, elektroterapiju, sto za istezanje - vec da sve fizičke probleme zbog kojih je pacijent došao otklone pokretom.

To, nažalost, nije uvek moguće, pa se ponekad preporuči i primena fizikalne terapije, ali tek kada drugog izlaza nema. U ordinaciji "Le­đa i vrat" osnovni lek je pokret, a cilj im je da uz pomoć pravilnog vežbanja pacijente osposobe da potpuno normalno žive.

"Otkako je 2000. godine koncipiran program segmentne spinalne stabilizacije u vežbanje je uvedeno svesno aktiviranje mišića koji daju stabilnost lumbopelvičnoj regiji karlice i lumbalnog dela. Ranije se dešavalo da nakon dijagnostifikovanja diskus hernije pacijentu kažu da od tog dana pa nadalje neće moći da podigne ništa teško, da nikada nece smeti da se saginje i okreće, a danas to više nije tako.

Paschimottanasana: vežba koja leči glavobolju...

Kada pacijenti nauče da kontrolišu svoju karlicu oni mogu sve. Tada i čovek koji ima diskus herniju može da podigne 30 - 40 kilograma, jer zna koje mišiće da koristi prilikom podizanja tereta."

PageBreak

Vežbe za specifičnu populaciju

Pokret ne samo da od bolesnog čoveka može da učini zdravog, već je zahvaljujući kretanju moguće imati zdravo i zgodno telo i u poznijim godinama. Istina je da je tada potrebno uložiti više vremena da bi se napravile primetne korekcije, ali se uloženo vreme i trud višestruko vraćaju.

"I sa 60 i 70 godina svi pokreti mogu da budu bezbolni. Kada naučimo da pravilno koristimo svoje mišice, u čemu je stot pilates neprikosnoven, čak i nakon težih povreda leđa, ili posle bilo koje operacije, sve pokrete možemo da izvodimo bezbolno. Takođe, svi koji imaju problem sa leđima znaju da se nakon fizikalne terapije ili kiropraktike bol često vraća.

Ako se redovno vežba na pravilan način, možemo da budemo sigurni da se bol više neće ponoviti. Naravno potrebno je ostati u treningu ceo život."

Stot pilates se osim zdravim ljudima, naročito preporučuje specificnim grupama populacije, naročito u periodima rehabilitacije od povreda, u natalnom i postnatalnom periodu, ali i nakon carskog reza, operacije dojke, multipleskleroze... "Trudimo se da naučimo ljude da promene odnos prema sopstvenom telu i fizickoj aktivnosti, a ne samo da jednokratno otklonimo tegobe sa kojima su došli", kaže naša sagovornica.

U ordinaciji preuzimaju punu odgovornost za izlečenje svojih pacijenata, dok u stot pilates studijima širom sveta na početku rada pacijent potpisuje da je sam odgovoran za svoje zdravlje i da treneri nemaju odgovornost. Srećom, u ordinaciji "Leđa i vrat" vežbe vodi doktorka, pa pacijenti mogu da se prepuste jer znaju da su u sigurnim rukama. "Kroz stot pilates školu sam stekla znanja koja nisam uspela da naučim na specijalizaciji.

Energetska vežba za dobre odnose sa svima...

Na Akademiji koju sam završila znanja se stalno inoviraju i nadopunjuju. Stot pilates ima kurs koji se zove Injury in special population ("Povrede kod specifične populacije") gde se zapravo uči kako da se radi sa povređenim ljudima, sa trudnicama, ljudima koji su imali infarkt, odnosno onima koji pate od raznih bolesti. Dakle, obučeni smo da radimo sa specifičnom populacijom."

PageBreak

Preciznost i perfekcionizam

Krunu svakog vežbanja predstavljaju vežbe na strunjači. U pilatesu se koriste i sprave koje nam pomažu da otkrijemo neke mišiće i da naučimo da ih kontrolišemo, a i vežbanje je zanimljivije na njima. Ipak, korišćenje sprava ima za cilj samo da nas spremi da teški repertoar na strunjači odradimo perfektno.

"Kod pilatesa je važno da nas dok vežbamo nadgleda stručna osoba jer je važno da u svakom momentu budemo simetrični. Ideja je da se postigne balans muskulature. Traže se preciznost i perfekcionizam koji su jako važni, naročito kod onih koji imaju bolove.

Mi imamo pacijente kojima ne smemo da dozvolimo da odstupe ni milimetar od pravilnog izvođenja pokreta. Nema improvizacije, pokret mora da se uradi isključivo na određen, tj. pravilan način. Ako se desi da se pokret izvede nepravilno, nastaje bol, a to predstavlja i novu mikrotraumu.

Jedna po jedna mikrotrauma mogu da dovedu i do ozbiljnije povrede. Dakle, preciznost i perfekcionizam su osnovni postulati pilatesa i tajna njegovog uspeha." Prema rečima doktorke Stefanović problematično je kada se pilates vežba u velikim grupama, jer ne postoji mogucnost da se svaki vežbač nadgleda. "Kada čovek nauči iznutra da kontroliše svoje telo, onda on može da radi gde god hoće, čak i sam kod kuće. Ali nikako ne preporučujemo samostalno vežbanje od samog početka."

Pilatesove sprave...

Stot pilates se preporučuje svima koji žele da imaju zdravo i zategnuto telo i koji su spremni da u svoje zdravlje ulože vreme i energiju. Doktorka Stefanović ističe da je vežbanje simulacija nekadašnjeg normalno aktivnog života, i da je optimalno vežbati dva do tri puta nedeljno što će mnogo značiti. "Pokret je izuzetno važan, pomaže nam da se psihofizički dobro osećamo, da budemo vitalni i puni energije i spremni za svakodnevne zadatke".

PageBreak

Virtuoznost uz pomoć sprava

U pilatesu se neretko koriste i sprave za vežbanje jer je cilj da se vežbaču pomogne da otkrije određene grupe mišića i da nauči da ih koristi i kontroliše. Nekoliko sprava je posebno važno.

Riformer (reformer)

Krevet koji ima pokretnu ploču i on je jako dobar za jačanje unutrašnjih mišića - takozvanog jezgra ili kora (core) koje se nalazi u predelu stomaka.

Za izvođenje bilo koje vežbe je od izuzetne važnosti da imamo čvrsto jezgro.

Čer (chair)

Fenomenalna sprava koja nam omogućava da se usredsredimo na određenu grupu mišića.

Jako je dobra za jačanje stomaka i ramenog pojasa.

Kadilak (cadilac)

Odlična sprava za segmentaciju. Nije važno samo imati stabilnu kičmu nego je treba i pokrenuti. Na kadilaku je moguće izvoditi najosnovnije, ali i virtuozne vežbe.

Spring vol (spring wall)

Drvena ploča sa otporima (federima), a vežbe pomalo podsećaju na one koje se praktikuju u teretani. Ova sprava je zgodna za sve koji žele da vežbaju u teretani, ali prethodno žele da nauče kako se pravilno izvodi svaki pokret kako bi se potpuno iskljućila bilo kakva mogućnost povrede.