U moru različitih dijeta i režima ishrane, mnogi su se istakli kao nepovoljni po zdravlje - mogu naruštiti stanje organizma, a višak kilograma se vraća.
Jedna od popularnijih dijeta, za koju se smatra da ne deluje pštetno po telo i organizam, već ppotpuno suprotno, jeste intervalna ishrana ili povremeni post. Pravila su izuzetno jednostavna - u jednom delu dana jedete sve, a u drugom ne komnzumirate ništa osim vode, nezaslađene kafe ili čaja.
Ceo svet je počeo da priča o povremenom postu nakon što je japanski naučnik Jošinori Osumi otkrio da se tokom posta naše ćelije oslobađaju svih štetnih i nepotrebnih toksina i bukvalno se podmlađuju. Intervalna ishrana je odmah počela da dobija na popularnosti. One koji žele da smršaju na takvoj ishrani privlači jednostavnost (nema potrebe za izračunavanjem kalorija i količine masti, proteina i ugljenih hidrata u određenom jelu). Ali glavna stvar je mogućnost da jedete bilo koje proizvode, ali u ograničenom vremenskom periodu.
Autofagija je proces koji se događa u organizmu tokom gladovanja, uklanja toksine, smanjuje rizik od razvoja loših ćelija, čisti organizam, a mnogi stručnjaci smatraju da smanjuje rizik od razvoja oboljenja.
Postoji nekoliko varijanti ove dijete:
14/10 - 14 sati posta i 10 sati kada možete da jedete.
16/8 - potpuno odbijanje hrane 16 sati i 8 sati kada možete jesti.
20/4 - 20 sati posta, i dva obroka u roku od 4 sata.
24 - jedan posni dan u nedelji kada nije dozvoljeno jesti. Preostalih 6 dana jede se kao i obično.
Najčešća opcija posta je 16/8. Da biste se pridržavali ovog režima, dovoljno je odustati od kasne večere i ranog doručka. Na primer, večerajte u 18 sati, a ujutru doručkujte posle 10h.
Mnoge poznate ličnosti takođe su isticale da koriste ovaj režim mršavljenja i detoksikacije, kao što su Dženifer Aniston i Ris Viderspun, drže se posta 16/8.
Prema Aniston, njen dan obično počinje čašom soka od celera, meditacijom i treningom: "Povremeno postim, pa ne jedem ujutru. Primetila sam veliku razliku u svom izgledu kada sam se uzdržavao od hrane 16 sati." Sa druge strane, Viterspun više voli čašu zelenog soka i kafu za doručak. dok Kortni kardašijan ne jede posle 19:00: "Sledeći obrok imam tek sledećeg dana: negde u 11 ujutru, posle treninga."
Ipak, za povremeni post treba da se odlučite u zavisnosti šta želite da postignete, kao i kakvo je vaše zdravstveno stanje. Neophodno je da s epre ovog režima konsultujete sa lekarom. Ukoliko započnete periodični post, potrebno je da obroke pravilno rasporedite u tih 8 sati, kao i da ne pretrpavate taj period brzom hranom, nezdravim namirnicama i slatkišima. Iako je sve u 8 sati dozvoljeno, konzumirnaje nezdrave hrane uticaće loše na vaše telo, energiju, zdravlje. Ukoliko trenirate, budite fizički aktivni onda kada niste gladni i imate dovoljno energije.
U ovoj dijeti se krije stari savet naših baka - "nemoj da jedeš posle 18h i smršaćeš", kao i poslovica "Doručak pojedi sam, ručak sa prijateljem, a večeru daj neprijatelju". Ako započnete ovaj režim ishrane, potrudite se da doručkujete ujutru, a da poslednji obrok bude pre 19h - nemojte u ishrani menjati dan za noć.
Izvor: Sensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!