Ako ste čuli za plave zone na svetu u kojima žive stogdišnjaci, vreme je da iskopirate navike koje i vama mogu da poprve kvalitet života i da g produže. Den Bjutner je autor svetskog bestselera "Tajne života u plavim zonama: lekcije iz najdugovečnijih oblasti sveta", u kojem on deli neprocenjive, ali malo poznate navike koje pomažu stanovnicima plave zone da žive izuzetno dugo.
Plave zone su: Barbadžija na italijanskom ostrvu Sardinija, Okinava u Japanu, Loma Linda u Kaliforniji u SAD i poluostrvo Nikoja u Kostariki, Ikarija u Grčkoj, a naučnici su otkrili da 3 navike umnogome doprinose dužem životu - možete da produžite život čak za 10 godina!
Ovo su te 3 navike:
Volontiranje
Kvalitetne međuljudske veze su ključne za dugovečnost, ali Bjutner ide korak dalje, rekavši da je u plavim zonama", doniranje svog vremena“ ključno za duži život.
To potvrđuju i istraživanja, jer je jedno istraživanje među starijim osobama pokazalo da su oni koji su pružali emocionalnu podršku drugima živeli duže. Takođe, naučnici su otkrili da dela ljubaznosti mogu zapravo povećati vaš imuni odgovor. Međutim, u plavim zonama volontiranje nije planirano kao u Americi i Evropi, objašnjava Bjutner. To znači da ljudi ne biraju svesno dan za volontiranje, već jednostavno prirodno pomažu drugima za dobrobit svoje zajednice. "Mnogo svakodnevnog života u plavim zonama uključuje korišćenje vaših poklona za dobrobit vaše porodice ili zajednice“, dodaje on.
Sedenje na podu
Ako imate više od 65 godina, imate jedan prema četiri šanse da padnete, a ako jeste, studije pokazuju da se vaše šanse da ponovo padnete udvostruče. Ako padnete i slomite kuk, imate 30-40 posto šanse da umrete u roku od godinu dana (ne obavezno od pada, ali moguće od drugih komplikacija povezanih sa nesrećom). Ali kada sedite na podu, stalno trenirate snagu i ravnotežu donjeg dela tela, posebno ako ustanete i sedite na podu nekoliko puta dnevno.
"Na Okinavi imaju mnogo manje padova“, kaže Bjutner. "Na poluostrvu Nikoja, stariji često sede u svojim baštama. Kada su u bašti, kleče na kolenima, savijaju se i koriste mišiće koje nikada ne koristimo kada sedimo u našim kancelarijama, gledamo TV i slično."
Naravno, sedenje na podu nije jedini ključ za dugovečnost, ali Buetner ga smatra jednim od važnih navika koje pomažu ovim ljudima da žive mnogo duže i zdravije. "Ove navike čine mnogo veći deo slagalice o dugovečnosti nego što mislimo“, dodaje on.
Bavljenje kolektivnim sportovima
U jednoj studiji Klinike Mejo istraživači su otkrili da su oni sa aktivnim načinom života živeli duže od onih koji sede (što nije iznenađujuće), ali među aktivnim pojedincima, oni koji su se bavili društvenim rekreativnim sportovima živeli su duže od biciklista, plivača i trkača.
Verovatno se podrazumeva koliko su društvene veze važne za dugovečnost. "Ne možete a da ne steknete prijatelje kada se bavite kolektivnim sportovima", dodaje Bjutner. "Takođe, uz fizičku aktivnost niskog ili srednjeg intenziteta, krećete se, povećavate broj otkucaja srca i jedva sat vremena kasnije shvatite da ste upravo odradili zaista dobar trening."
BONUS VIDEO:
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!