Bez obzira na to da li ste već na pragu menopauze ili vas dele godine od prvih simptoma, znajte da vi držite ključ svog psihičkog i fizičkog zdravlja!

Iako mnoge žene misle da dolaskom menopauze gube deo sebe, ovo vreme im u stvari omogućava da se konačno posvete sebi i svojim potrebama. Ako prigrlite promene, to vam može biti jedan od najsrećnijih perioda u životu
Većina žena kaže da im se život poboljšao pošto su ušle u menopauzu. Prema anketi Centra za društvena istraživanja (Social Issues Research Center) iz Oksforda, koja je sprovedena među ženama od 50. do 64. godine, 65 odsto žena tvrdi da su srećnije nego u vreme pre menopauze, 66 odsto njih se oseća nezavisnije i slobodnije, a 59 odsto uživa u boljim odnosima s partnerima i prijateljima. Drugim rečima, menopauza nije „početak kraja", nego vreme buđenja, osvešćivanja i poboljšanja života.
Ublažite simptome menopauze: mir u čaši soka od paradajza...
Prvi deo života žena provodi dajući život drugim bićima (doslovno i figurativno), a menopauza, sa svim svojim simptomima, pokazuje da se žena u drugoj polovini života mora posvetiti sebi, smatra dr Kristijana Nortrup, američka ginekološkinja i autorka nekoliko bestselera o ženskom zdravlju.
Menopauza nastupa nakon poslednje menstruacije i označava završetak reproduktivnog ciklusa žene, a prosečna starost za ulazak u menopauzu nije se menjala od najstarijih zapisa (Aristotel 322. p.n.e.) i događa se oko 50. godine života. Brojne promene počinju da se osećaju sedam do deset godina pre, kada proizvodnja ženskih polnih hormona počinje da opada i ta faza se naziva premenopauza. Nakon nje sledi kratak prelazni period ili perimenopauza.
U tim fazama su fizičke i emotivne promene najizraženije. Telo počinje ponovo da uspostavlja hormonsku ravnotežu godinu dana nakon poslednje menstruacije i tada ulazi u postmenopauzu. Iskustvo vaše majke vam je najbolji pokazatelj kada ćete i vi ući u menopauzu. Najverovatnije je da ćete izgubiti menstruaciju otprilike u isto vreme kad i vaša majka.