Žene su od pamtiveka za svoje probleme pronalazile pomoć u lekovitom bilju od kojeg su pravile čajeve, kupke, pomade, macerate, tinkture i eterična ulja. Većina preparata i načini njihove primene do danas se nisu promenili. Iako su za svaku biljku opisana njena svojstva, dobro bi bilo da se pre upotrebe raspitate kod lekara ili fitoterapeuta koji bi način primene biljke vama najviše odgovarao.
KONOPLJIKA (Vitex agnus-castus) od davnina se upotrebljava za otklanjanje menstrualnih tegoba, a postoje i klinički dokazi da oponaša delovanje dopamina, važnog neurotransmitera koji utiče na raspoloženje i seksualnu želju. Ova biljka, takođe, ima pozitivan efekat na otklanjanje depresije, razdražljivosti, anksioznosti i glavobolje. Istraživanja su pokazala da, ako se konstantno uzima tri meseca, konopljika može normalizovati ovulacije i menstrualni ciklus. Upravo je zato korisna i za podsticanje plodnosti, posebno zrelijih žena koje imaju neredovne menstruacije.
LAN (Linum usitatissimum) je dobar izvor fitohormona lignana koji ublažava simptome menopauze i smanjuje rizik pojave raka dojke i srčanih bolesti. Neki dokazi upućuju i na to da podstiče plodnost. Semenke lana sadrže i lignin koji smanjuje rizik nastanka raka dojke i jajnika jer umanjuje aktivnost estrogena, glavnog polnog hormona žene, potencijalnog pokretača malignog rasta.
KURKUMA (Curcuma longa) je poznata po dobrim rezultatima uspostavljanja hormonske ravnoteže kod žena, kao i u borbi protiv mioma materice i raka dojke. Istraživanja pokazuju da kurkuma na rak deluje poput pametnih lekova - prepoznaje i uništava maligne stanice, a pritom ne oštećuje one zdrave.
ŽALFIJA (Salvia officinalis) ublažava simptome menopauze. Čaj od žalfije pomaže kod pojave valunga vrućine i preteranog znojenja, koji su česti u menopauzi. Uz to, pomaže i kod naglih promena raspoloženja.
SLADIĆ (Glycyrrhiza glabra) je zdrava zamena za šećer. Skoro je trideset puta slađi od njega i nema kalorija. Žene ga od davnina koriste kao lekovitu biljku koja može pomoći kod problema sa policističnim jajnicima. Povećava izlučivanje kortizola i estrogena, a smanjuje nivo testosterona i jedan je od glavnih „negativaca" u nastanku policističnih jajnika.
VRKUTA (Alchemilla vulgaris) pomaže kod brojnih ženskih tegoba, od kojih su najzapaženije prevencija pobačaja, jaki izlivi i bolne menstruacije. Vrkuta ima protivupalno i diuretsko delovanje. Lokalno se može primeniti i kod blažih krvarenja, rana i gljivičnih infekcija. Budućim se majkama od trećeg meseca trudnoće preporučuje čaj od vrkute i rusomače. Ako imate problema sa žuči, prilikom konzumiranja ove biljke posavetujte se sa lekarom.
Simptomi poremećaja polnih žlezda
MACINA TRAVA - OČAJNICA (Marrubium vulgare) pomaže kod neplodnosti žena, zbog čega je i dobila naziv „očajnica". Ova biljka normalizuje lučenje polnih hormona i uravnotežuje hormonski ciklus, te smanjuje menstrualne tegobe poput natečenih i bolnih grudi, bolnih krsta, razdražljivosti i umora.
GOSPINA TRAVA - KANTARION (Hypericum perforatum). Kantarionovo ulje je izvanredan lek kod različitih ženskih problema poput cista, upale jajnika i gljivica. Kod blažih tegoba može pomoći i „tamponada" na bazi kantariona: umočite tampon u ulje kantariona i aplicirajte, pa neka stoji nekoliko sati. Postupak ponavljajte nekoliko dana. U slučaju hirurškog tretmana raka dojke, kao i u lečenju rana nakon operacije, neki lekari upravo zbog antikancerogenih flavonoida u kantarionovom ulju preporučuju njegovu upotrebu u procesu zarastanja rane.
BORAŽINA (Borango officinalis) je stekla reputaciju biljke koja ublažava tugu jer podstiče rad nadbubrežnih žlezda i lučenje adrenalina, hormona podsticaja i hrabrosti. Takođe, umanjuje menstrualne tegobe, a u kombinaciji sa sladićem - zato što oboje smanjuju proizvodnju testosterona - pokazuje dobre rezultate u borbi protiv policističnih jajnika.
RUSOMAČA (Capsela bursa - pastoris) se tradicionalno primenjuje kod blažih krvarenja. Prilikom doziranja rusomače treba biti oprezan. Naime, ako se primeni u prevelikoj količini, može u potpunosti zaustaviti menstruaciju i tako izazvati neravnotežu polnih hormona. Preporuka je da se popije jedna šoljica čaja, pričeka dva-tri sata, konstatuje se koliko se krvarenje smanjilo i potom se eventualno ponovi doza. Zbog svog potentnog delovanja ne preporučuje se primena kod žena u perimenopauzi - može izazvati prerani ulazak u menopauzu.
NOĆURAK (Oenothera biennis) se primenjuje za otklanjanje menstrualnih grčeva, bolnih grudi, upala izazvanih endometriozom, promena raspoloženja i edema. Takođe, pomaže ženama u menopauzi i često se koristi kao alternativa dopunskoj hormonskoj terapiji. Smanjuje pojavu depresivnih stanja, promene raspoloženja i glavobolje.
Sklonost nakupljanju masnog tkiva, kao i ubrzano gojenje ili mršavljenje, pokazatelji su nepravilnog rada hormona koji imaju važnu ulogu u regulaciji metabolizma. Njihova ravnoteža važna je za prenos signala gladi ili sitosti. Jasan pokazatelj je period PMS-a, kada se kod žena javlja neopisiva želja za prejedanjem. Telo se nakon tog perioda sâmo dovede u ravnotežu, ali ako ostanemo zarobljeni u konstantnom stanju PMS-a, to je znak da nešto nije u redu sa hormonskom ravnotežom. Ceo proces može biti i obrnut.
Ishrana bi trebalo da se bazira na zdravim, prirodnim namirnicama koje nisu prerađene, tretirane konzervansima i raznim dodacima koji, prema najnovijim istraživanjima, mogu nepovoljno uticati na hormonsku ravnotežu. Preporuka je konzumirati povrće sa visokim udelom vlakana poput: bambusa, brokolija, kupusa, špargli, artičoka, celera, krastavca, salate, patlidžana, paprike, kelja, bamije, radiča, spanaća, blitve, tikvice, paradajza, karfiola i pečuraka.
Namirnice bogate proteinima poput jaja, školjki i plodova mora, ribe, džigerice, pečurke, piletine, ćuretine i crvenog mesa trebalo bi da budu organskog porekla, a masnoće što zdravije. U tu grupu spadaju orašasti plodovi i hladno ceđena ulja poput kokosovog, maslinovog, susamovog i bundevinog ulja. Voće i mahunarke treba unositi umereno.
Neprerađene žitarice i fermentisani mlečni proizvodi ne preporučuju se u svakodnevnom konzumiranju jer stvaraju sluz u telu, a rafinisane namirnice i proizvode sa dodatkom veštačkih zaslađivača, kofeina i alkohola treba izbegavati.
Stres je uobičajena pojava, bilo da je pozitivan, izazvan lepim događajem, ili negativan, kao reakcija na izvanrednu i lošu situaciju. Naša reakcija na stres uključuje aktivaciju štitne žlezde koja izlučuje tiroksin i nadbubrežne žlezde koja izlučuje adrenalin i kortizol. Pod njihovim uticajem dolazi do ubrzanja metabolizma i telo je spremno na akciju. Kada prestane stresna situacija, žlezde i nervni sistem prestaju intenzivno da rade, ali ako je stres hroničan, uzrokuje iscrpljivanje i opterećivanje pojedinih organa, što često uzrokuje pad imuniteta i razvoj bolesti.
Ako želite da održavate svoju hormonsku ravnotežu, treba smanjiti stres, i to primenom raznih tehnika opuštanja, uz boravak u prirodi i bavljenje omiljenim hobijem. Hormonska ravnoteža važna je za prenos signala gladi i sitosti, pa sklonost prejedanju može biti prvi znak nepravilnog rada hormona
Naučnici su dosad otkrili gotovo 100 hormona u ljudskom organizmu, a s obzirom na funkcije pojedinih žlezda, prema simptomima se može utvrditi koji hormon nije u ravnoteži. Poremećaji hormona štitne žlezde, pogotovo ako ona radi pojačano (hipertireoza), najpre se primećuju u smušenosti i nemiru koji može biti popraćen teskobom. Česta je pojava gubitka težine, iako je apetit povećan. Smanjeno lučenje hormona štitne žlezde (hipotireoza) često prati porast telesne težine, podbulost, depresija, dubok glas i zimogrožljivost.
Nepravilan, pojačan rad nadbubrežne žlezde najčešće prati izmena osećanja nemira i letargije, pojačan apetit i nakupljanje masnog tkiva na području stomaka, a smanjen rad ove žlezde ogleda se u apatiji, ali i brzom umaranju, razdražljivosti i nestrpljivosti.
Poremećaji u radu hipofize vrlo su retki, ali prilično su ozbiljni jer ova žlezda upravlja svim ostalim žlezdama sa unutrašnjim izlučivanjem. Ako hipofiza radi pojačano, prvi simptomi su nepravilna menstrualna krvarenja, neplodnost, lučenje mleka i povećana maljavost. Smanjen rad hipofize manifestuje se padom niova svih hormona u telu.
Glavni simptomi poremećaja polnih žlezda kod žena ogledaju se u dobro poznatom PMS-u, smetnjama u vezi sa trudnoćom i porođajem, ali i u klimakteričnim tegobama. Pojačano lučenje polnih hormona obično za rezultat ima bolne menstruacije, umor i depresiju, a manjak se, pak, dovodi u vezu sa smanjenom seksualnom željom, suvoćom vagine, nesanicom, lupanjem srca i talasima vrućine (valunzima). Smanjeno lučenje hormona gušterače uzrokuje hiperglikemiju, a povećano hipoglikemiju. Simptomi su u oba slučaja vrlo slični: slabost celog organizma, žeđ, obilno mokrenje, umor, povećan apetit, a pritom i smanjenje težine.
Izvor: Sensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!