Da li vežbate, pokušavate da se hranite zdravo, ali težina nikako da spadne? Ili možda pedantno brojite kalorije, ali vam je dosta stalnog osećaja gladi i žudnje za slatkišima? Nova istraživanja naučnika ne ostavljaju nikakvu sumnju - neki od nas imaju genetski programiranu sklonost da dobijaju na težini. Hormoni određuju, između ostalog, metaboličke procese, brzinu sagorevanja kalorija i, pre svega, koliko smo gladni.

Na sreću, razvojem medicine sve više utičemo na naše telo. Sada su istraživači utvrdili da se nivo jednog od hormona gladi - grelina - smanjuje kao rezultat intenzivnog vežbanja. Proverite šta da radite da biste lakše i brže smršali.

Šta je grelin i za šta je odgovoran?

Grelin je hormon koji se proizvodi u ćelijama želuca, naziva se hormonom gladi jer je odgovoran za podsticanje apetita. Njegovi zadaci takođe uključuju smanjenje lučenja insulina i regulisanje metabolizma ugljenih hidrata i lipida. Takođe je odgovoran za proces proizvodnje masnih ćelija. Stalno visoki nivoi grelina otežavaju održavanje optimalne težine.

Grelin takođe nije saveznik tokom dijeta za mršavljenje. U slučaju kalorijskog deficita, hormon gladi šalje signal mozgu o pretnji i potrebi za skladištenjem masnog tkiva. To može biti povezano sa usporavanjem metabolizma, a nakon što je gubitak težine završen, često rezultira jo-jo efektom. Mehanizam proizvodnje grelina i leptina (hormona sitosti) poremećen je kod ljudi koji su gojazni i imaju problema sa spavanjem.

shutterstock_1025457175.jpg
Shutterstock 

Nova istraživanja naučnika pokazuju kako da inhibirate lučenje grelina

Naučnici sa Univerziteta Virdžinije u Šarlozvilu sproveli su istraživanje na ženama i muškarcima, koje je pokazalo da intenzivne fizičke vežbe mogu značajno da smanje nivo grelina u telu. A taj efekat se u većoj meri javlja kod žena.

To znači da, na primer, iscrpljujući trening od sat vremena na traci za trčanje ne samo da sagoreva kalorije i uskladišteno masno tkivo, već i efikasno blokira hormon gladi nekoliko sati nakon njegovog završetka. Ispostavilo se da umerenije vežbe (npr. trening izdržljivosti) ne smanjuju koncentraciju grelina i mogu čak doprineti njenom blagom povećanju. Autorka studije dr Kara Anderson sa Univerziteta Virdžinija naglašava da vežbe po meri mogu biti pravi lek u borbi protiv viška kilograma i gojaznosti.

shutterstock_2475252197.jpg
Shutterstock 

Kako da smanjite nivo grelina na druge načine?

1. Jedite doručak bogat proteinima

Nivo grelina u telu zavisi od mnogih drugih faktora. Koncentracija ovog hormona je najveća između 22 i 4 sata ujutru. Istraživanja su pokazala da se hormon gladi smanjuje ako za doručak jedemo mnogo proteina, a manje ugljenih hidrata i masti. Takođe treba doručkovati što je pre moguće nakon ustajanja iz kreveta, inače će grelin početi brže da raste.

2. Izbegavajte skokove glukoze

Visok nivo glukoze takođe stimuliše lučenje grelina. Zbog toga treba izbegavati jednostavne šećere i u svoju ishranu uključiti velike količine vlakana. Takođe je ključno jesti obroke redovno na svaka 3-4 sata.

3. Izbegavajte stres i dovoljno spavajte

Nedostatak sna i visok nivo kortizola (hormona stresa) jesu još jedan faktor koji povećava nivo hormona gladi. Fizička aktivnost je i vaš najveći saveznik u borbi protiv stresa. Omogućava vam da regulišete nivo kortizola do kraja dana i poboljšava vaše raspoloženje podržavajući lučenje dopamina i serotonina (hormona sreće).

BONUS VIDEO:

TikTok/samiraport Smršajte jedući obilne doručke