Prema psihijatru Danielu Libermanu, svi smo prilično nespretni u upravljanju dopaminom. Sada, možda znate dopamin kao „ hormon sreće “ odgovoran je za centre zadovoljstva u mozgu – niste pogrešili, ali to nije sve što dopamin radi.

Dopamin ima mnogo širu ulogu, a to je da nas orijentiše ka budućnosti“, kaže Liberman. „Radi se o maksimiziranju budućnosti i tome da budućnost bude bolja nego što je danas. I to je ono u čemu većina nas ne uspeva.

„Toliko smo postali dobri u budućnosti da smo izgubili sposobnost da budemo srećni i ispunjeni u sadašnjosti“, nastavlja on. A potpuna prisutnost je osnova dugotrajnih, uspešnih veza — porodičnih, platonskih i romantičnih. 

Budite pažljivi

Potpuno otkrivanje: Liberman nema ništa protiv dopamina! „Dopamin čini divne stvari“, kaže on. "Dopamin nam daje želju. Daje nam strast. Daje nam energiju i motivaciju, i može biti neverovatno ispunjavajuće izaći pod uticaj dopamina i raditi stvari koje želimo." Problem nastaje kada ne možete da izađete iz dopaminskog voza — kada uvek težite sledećoj najboljoj stvari, bilo da se radi o fizičkim stvarima, iskustvima ili odnosima.

„Moramo da izađemo iz tog voza ovde i sada, da bismo uživali u stvarima koje imamo“, objašnjava on. „Otišli ​​smo predaleko pokušavajući da budućnost učinimo boljom, i moramo da provedemo malo više vremena u sadašnjem trenutku. I to je ono u čemu je svesnost. Svesnost je potpuna suprotnost dopaminu – to je biti u ovde i sada“.

Svesnost nema jednu definisanu definiciju: postoji mnogo stvari koje možete da uradite da biste ostali svesni i prisutni (meditacija, istezanje, duboko disanje, itd.)

Ograničite vreme na kompjuteru i telefonu

Tehnologija je neverovatno sredstvo da ostanete povezani sa voljenima - ali takođe ima potencijal da naškodi vašim odnosima. Vidite, kako ulazite u ogroman svet društvenih mreža, to vas inherentno izvlači iz sadašnjeg trenutka.

Postoje načini da se tehnologija koristi pažljivo, ali prema Libermanu, važno nam je da prepoznamo ograničenja tehnologije kada je u pitanju prava, iskrena veza. „Nauka i tehnologija su nas zaveli u pogrešnu ideju da mogu da obezbede sve što nam je potrebno. A to apsolutno nije tačno jer ono što nam je zaista potrebno nema nikakve veze sa naukom i tehnologijom“, kaže on.

„Ono što nam je zaista potrebno su stvari kao što su prijateljstvo, ljubav, smisao i umetnost. Ono što nam je potrebno su magični trenuci u životu kada osećamo da živimo punim plućima. 

Razumite strast

Kao što je Liberman ranije pomenuo, dopamin je ono što nam daje strast. Strastvena ljubav je posebno dopaminergičko iskustvo. To je divna stvar, ali ne traje večno—i to je u redu. „U proseku traje oko 12 meseci, a onda šta god da radimo, počinje da bledi“, kaže Liberman.

„Mnogi ljudi prave grešku mešajući kraj strastvene ljubavi sa prestankom veze i kažu: 'O moj Bože, odljubio sam se od ove osobe. Moram da nađem nekog drugog.' " Zatim skaču na ono što je poznato kao "hedonistička traka za trčanje", gde neprestano traže strastvenu ljubav.

„To nije recept za sreću“, dodaje Liberman. Vidite, strastvena ljubav baš i ne bledi. Samo se transformiše u nešto drugo: ljubav saputnika." To nije dopaminergičko uzbuđenje uzbuđenja i iščekivanja", kaže Liberman.

„To je više fenomen ispunjenja, zadovoljstva. To je samo onaj duboki osećaj da ste srećni i zadovoljni sa nekim čiji je život isprepleten sa vašim, a znate da vam je uvek čuvao leđa. I na neki način, to je prijatnija vrsta ljubavi od strastvene ljubavi." Razumevanje kako se strastvena ljubav menja tokom vremena je ključno za zdravu, uspešnu vezu, piše sajt Mind Body Green.

Saznajte kako da razlikujete ljubav od navike u vezi.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija REČ PSIHOTERAPEUTA O IZBORU PARTNERA: To je složena stvar! Evo šta vam treba za stabilnu vezu

Sensa/A.S.