Šta je uzemljenje? Uzemljenje je skup jednostavnih tehnika koje nam mogu pomoći da se odvojimo od, na primer, anksioznosti, besa, tuge ili preteranog razmišljanja. To je način da se skrene pažnja sa trenutnih teških emocija na nešto drugo. Odnosno, to je odvraćanje pažnje, stvaranje bezbednog prostora. Uzemljenje ne rešava problem ili uzrok problema, ono je privremeno rešenje koje je tu da preuzme kontrolu nad našim osećanjima i zaustavi tok misli da ide u još nepoželjnijem pravcu. Uzemljenje nas povezuje sa stvarnošću, sadašnjim trenutkom i daje nam snagu i priliku da se suočimo sa pravim uzrokom problema.

Zašto je važno da se uzemljimo?

 Uzemljenje je nešto što u našim krajevima povezujemo sa kućom, stanom i nešto što moramo da stavimo da bismo se zaštitili od strujnog udara. Uzemljenje tela je nešto slično tome. Kao što štitimo kuću od strujnog udara kada postavljamo uzemljenje, tako uzemljenjem štitimo sopstveno telo – svoju kuću – od stresa, preopterećenosti ili anksioznosti.

Kada smo uzemljeni, osećamo podršku i razumemo pripadnost tlu, zemlji na kojoj se nalazimo, osećamo da nam telo pruža podršku i stabilnost, i svesni smo svog uma koji razmišlja. Na primer, kada pogledamo drvo, vidimo kako ono stoji stabilno i sigurno, stablo daje potporu krošnji, a korenje ga podupire iz dubine. Uzemljenje čini isto za nas kada počnemo da vežbamo tehniku i koristimo je kada nam je potrebna da bismo se smirili, odmorili, promenili tok misli i perspektivu gledanja i delovanja.

Kako možemo da se uzemljimo?

 Za mene, moja omiljena i najjednostavnija tehnika uzemljenja je ona sa telom. Telo je uvek prisutno ovde u sadašnjem trenutku. Ono nema sposobnost, kao naš um, da jednu sekundu bude u prošlosti, sledeće sekunde brine, sledećeg trenutka u budućnosti i malo sanja. Naše telo nema taj luksuz, ono je usidreno u sadašnjem trenutku. Kad bolje razmislim, slobodno je u sadašnjem trenutku, tamo gde se sve dešava. Postoji veza između uma i tela. Naše misli imaju fizičke manifestacije, baš kao i naše emocije. Na primer, stres može da izazove povećanje otkucaja srca, ubrzano disanje i druge fizičke promene koje mogu dodatno uticati na naše emocionalno stanje.

 Upravo zbog toga je uzemljenje važno. Smiruje misli i emocije. Kada vežbamo uzemljenje, prepoznajemo telesne senzacije, povezujemo se sa svojim telom, počinjemo da ga slušamo, pratimo i razumemo potrebe koje dolaze iz tela, a ne samo iz uma. Ovo su veoma jednostavne tehnike uzemljenja i možete ih raditi bilo gde, bilo kada i neprimetno.

 Tehnika 1

 Nalazite se na sastanku i primetite da vaš um i telo počinju da reaguju na izlaganje kolege, osećaj se ne smanjuje već postaje intenzivniji, vaše misli su još aktivnije... Primećujete da napetost u vama raste i želeli biste da reagujete, ali ne možete. Obratite pažnju na stopala i počnite da pomerate prste u cipelama kao da mesite testo. I primetite šta se dešava u vašem telu. Još uvek slušate svog kolegu kako govori, ali ste u ovom trenutku pomerili fokus na svoja stopala. Svesno se koncentrišete na to, a ne na nesvesni monolog koji vodite u svojoj glavi i koji u vama stvara napetost, nervozu ili stres.

Tehnika 2

 Potražite u prostoriji objekat koji je zelen ili kvadratan i pogledajte ga, izbrojite do 7 i izgovorite datum od tog dana u mislima.
Ili jednostavno udahnite 4 - 7 - 8: udahnite i mentalno brojite do 4, zadržite dah i brojite do 7, i na kraju izdahnite i brojite do 8
Sve ovo možete učiniti neprimećeno i prizemljiti se. Prisutni ste u telu, u sadašnjem trenutku i smirite se.

 Važno je vežbati i ponavljati ove tehnike kako biste se upoznali sa njima i razvili novu naviku. Odnosno, steknite veštinu koja vam je pri ruci kada vam zatreba. Važno je pronaći tehniku koja vam najbolje odgovara. Danas smo izloženi ogromnoj količini informacija, potreba, potreba... Upravo zbog toga je važno pronaći način da sebi pomognemo baš u trenutku kada se za to ukaže potreba.

 Možda će vas zanimati i kako da pobedite stres i bez meditacije.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

Kurir TV "KO NIJE DRVO RAZUMEO PRVO PA TEK ONDA SADIO NIJE NIŠTA URADIO " Žugić: Najlepši je osećaj kada uradite nešto što ostaje posle vas

 Izvor: Sensa.hr/Sensa