Glavni simptomi menopauze su izostanak menstruacije i talasi vrućine, ali pored ovih simptoma, koji se kod nekih žena na početku menopauze i ne javljaju, mogu se pojaviti prikriveni znakovi koji pokazuju da ulazite u menopauzu. Mnoge žene ignorišu ove simptome ili ih pripisuju načinu života, slučajnostima ili drugim oboljenjima.
Otkrivamo kojih 5 skrivenih simptomapokazuju da ulazite u menopauzu:
1. Poremećaj sna i nesanica
Mnoge žene imaju problema sa spavanjem tokom menopauze. To može biti zbog noćnog znojenja ili hormonskih fluktuacija. Ispitivanja pokazuju da mnoge žene u menopauzi razvijaju apneju iako ranije nisu imale taj problem, a neke čak mogu patiti od nesanice. Takođe, kvalitet sna može biti ugrožen tako što ćete se buditi tokom noći češće ili ćete imati lak san, pa se ujutru budite umorni.
2. Hormonske neravnoteže
Menopauza je u osnovi jedna velika hormonska neravnoteža. U ovom periodu u ženskom telu stvara se manje estrogena i progesterona, zbog čega menstruacija postaje postaje neredovna i na kraju potpuno prestaje. Hormonska neravnoteža nije simptom. Ovo više zvuči kao uzrok problema u menopauzi, ali i okidač za mnoge druge tegobe i neprijatne simptome.
3. Nagle promene raspoloženje
Nagle promene raspoloženja uglavnom su povezane sa hormonski disbalansom. Mogući su talasi tuge, ljutnjre, besa, pomešana osećanja i nezadovoljstvo. U menopauzi je teško kontrolisati vlastite emocije, ali to možete učiniti uz pšppomoć raznih tehnika kako što su šetnja u prirodi, odmaranje, treniranje, razgovor sa prijateljima, slušanje opuštajuće muzike. Svaki vid fizičkje aktivnosti pomoći će da se oslobodite stresa, a pozitivno će uticati i na fizičko zdravlje.
4. Vaginalna suvoća
Obično, uz odgovarajuću količinu estrogena, u vagini se održava vlažnost. To znači da se s padom estrogena može pojaviti problem suvoće vagine, uzrokujući bol ili neprijatan osećaj tokom seksa.
5. Problemi sa pamćenjem
Ovo nije ozbiljno gubljenje pamćenja, već oslabljena memorija. Žene mogu biti zbunjene ili ne mogu pronaći jednostavne stvari poput ključeva ili mobilnog telefona. Iako oslabljena memorija neće značajno uticati na kvalitet života, potrudite se da slušanjem klasične muzike, pisanjem i čitanjem, poboljšate svoju memoriju i koncentraciju.
Izvor: Sensa