Prema rečima Sadgurua, postoji prana hrana, koja daje energiju našem organizmu, negativna prana hrana, koja nam crpi energiju i nulta hrana, koja niti crpi, niti daje energiju telu, već se konzumira samo zato što je ukusna i jer se ljudi osećaju letargično.

Prvi na listi negativne prana hrana je upravo beli luk. Ovo povrće je vrlo moćan lek, ali postoji razlika između toga da li nešto konzumirate kao lek ili to unosite u organizam svakog dana, kao deo obroka. Beli luk ima brojne zdravstvene koristi, te se u ajruvedi koristi za posebne zdravstvene tretmane i isceljenja. U ajurvedi postoji sledeća izreka: "Svaki koren, svaki list na ovoj planeti ima određena medicinska svojstva." Ipak, čovečanstvo je naučilo kako da koristi samo nekolicinu biljaka, dok još uvek učimo kako da koristimo preostalo biljno bogatstvo koje nas okružuje.

Sadguru preporučuje da pažljivo konzumiramo lisnato i korenasto povrće, jer ono ima određena medicinska svojstva sa kojima ne treba preterivati na svakodnevnom nivou. Upravo tako je beli luk dobar lek, ako se upotrebljava pravilno i ne koristi svakodnevno. Naime, beli luk u velikoj meri utiče na vaš nervni sistem i predstavlja nervni stimulans.

Ukoliko konzumirate luk, vaš nervni sistem postaje izuzetno stimulisan. Međutim, problem je u tome što sve ono što stimuliše nervni sistem, zapravo vas drži u podignutom stanju neko vreme, a onda vas naglo spušta. Dnevna upotreba nervnih stimulansa u bilo kojoj formi, će vas postepeno dovesti do toga da postanete neosetljivi na život i na iskustvo.

U hranu koja negativno deluje na nervni sistem i ne treba svakodnevno da je konzumirate spadaju:

  • beli luk,
  • crveni luk,
  • asafoetida (začin),
  • zele ljute papričice,
  • kafa i čaj.

Mislilac i duhovni filozof Sadguru upozorava da hrana ne treba da utiče na kvalitet našeg života u smislu da postajemo njeni robovi, hrana ne treba da bude naša religija, već treba da jedemo i živimo slobodno, bez nametanja, stega i okova. Kada kaže da treba da jedemo i živimo po svom izboru, smatra da treba da biramo hranu i stil života u skladu sa potrebama našeg tela, a ne prema socijalnim odrednicama i nametnutim životnim i kulturnim obrascima.

Izvor: Sensa