Narodna medicina je bogata različitim lekovima, savetima i receptima. Ipak, za svaki problem je bolje da se prvo konsultujete sa stručnim lekarom.

Ječam se kultiviše kao biljka za ishranu ljudi i životinja na skoro svim kontinentima. Koriste se plodovi - zrna. Seme sadrži skrob, belančevine, celulozu, zelene materije, različite fermente. Odavno se široko primenjuje u narodnoj medicini, jer je poznato da umiruje upaljenu sluznicu unutrašnjih organa i kože, a pomaže i jačanju i toniziranju kože. Čaj od ječma se koristi i za želučane i crevne tegobe.

Vodeni rastvor ječmenog slada ima omekšavajuće, zaštitno dejstvo, odličan je protiv upala organizma i blagotvorno utiče na nervni sistem. Napitak od slada se pije protiv hemoroida, kašlja, kamena u bubregu, ali i kod oboljenja mokraćne bešike i urinarnih puteva.

U narodnoj medicini se ječam oduvek upotrebljavao kao sladni ekstrakt za dohranu odojčadi, kao i kod bronhitisa i kožnih problema. Ječam su na različite načine davali ženama ukoliko je došlo do zastoja menstruacije ili skupljanja krvi u materici. Oblozi od vrućeg polukuvanog ječma stavljaju se ženama na donji stomak u slučaju bolnih menstruacija. Za to je potrebno ječam kuvati 10 minuta, staviti ga u lanenu ili platnenu vrećicu, malo prohladiti i staviti na donji deo stomaka, ne kraće od 30 minuta.

Ovaj oblog se koristio i protiv drugih ginekoloških bolesti. Ječmeni oblozi za stomak i karlični pojas oduvek su ulazili u kompleks lečenja ženske neplodnosti.

Izvor: Sensa