Naučnici su u propolisu otkrili preko 200 jedinjenja koji su korisni za ljudsko zdravlje. Propolis sadrži i nekoliko vitamina (B1, B2, B3, biotin) i aminokiseline koje su važne za funkcionisanje imunog sistema. Najvažnija komponenta propolisa su bioflavonoidi na osnovu kojih se određuje i kvalitet propolisa. Još jedan benefit propolisa jeste što sadrći antibiotike koji sprečavaju da štetni mikroorganizmi i infekcije dospu u organizam.
Brojne studije su pokazale da je propolis prirodni anestetik, antioksidans, antiseptik, antibiotik koji deluje protiv većine virusa, uključujući i virus gripa. Odličan je u borbi protiv gljivica i parazita.
Propolis se koristi u tretiranju bolova u somaku, kod opekotina i kurjeg oka, kod gljivičnih bolesti kože, akni, ekcema, problema sa disanje, prehlade, upale pluća, upale desni, kašlja, zaustavlja upalne procese u telu...
Kod problema sa plućima, kašljom, prehladom, gripom i zapišenim nosem, ako i kod problema sa sinusima, preporučuje se upotreba propolisa u kombinaciji sa mlekom.
20 kapi propolisa dodajte u 300ml vrelog mleka (deci mlađoj od 6 godina ne više od 4 kapi propolisa). Ovaj napitak popije pre spavanja.
Napomena: Pre upotrebe propolisa u lekovite svrhe, obavezno se konsultujte sa lekarom. Propolis treba u potpunosti da izbegavaju osobe koje su alergične na med.
Izvor: Sensa
Dnevni horoskop za 2. april 2025: Biku će neko probuditi uspavane emocije, Rak je na korak do istinske sreće
Kako se koristi grejpfrut za negu kože? Moćna voćka vraća licu sjaj, uklanja akne i pigmentne fleke
Koja je energija aprila 2025? Ivana nam otkriva tarot kartu koja predviđa harmoniju ako se čuvate jedne emocije
9 licemernih stvari koje radite s dobrim namerama: Način na koji dajete kompliment i kupujete poklon vas odaje
Koliko ste samouvereni? Prvo što vidite otkriva da li ste spremni na rizik ili vas parališu strahovi