Ulazak u prazničnu sezonu može da podigne nivoe stresai anksioznosti. Od susreta sa brojnim članovima porodice do skupljanja para za poklone i kupovine istih, vaše normalne svakodnevne rutine će verovatno biti poremećene. I iako su neke stvari izvan vaše kontrole, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste ublažili tenzije tokom ovih perioda pojačanog stresa.
Svakako, u toku je sezona slavlja i sklonost ka zabavi i prazničnoj atmosferi prisutna je kod većine ljudi. Ali, iz tog razloga, neretko vreme upotpunimo koktelima i toplim slatkim napicima, poput slatke kafe. Naravno, ti napici su prisutni neretko i kasno uveče, na proslavavama uz piće i dosta kofeina. Ipak, ukoliko ste pod stresom, neispavani, umorni i bolesni, takvi napici samo na prvu loptu mogu delovati kao podizači energije, a zapravo imaju kontra efekat, spominje se an portalu Well + Good.

Ovo su tri napitka čiju konzumaciju treba da kontrolišete tokom praznika zbog čestih proslova:

1. Alkohol

Konzumiranje alkohola neurološki utiče na mozak na više nivoa. Naime, kada pijemo alkohol, on menja efekte mnogih neurotransmitera u mozgu: dopaminski putevi se aktiviraju više, što može da izazove osećaj raspoloženja, i opušetnosti. Međutim, alkohol može da poremeti ravnotežu drugih neurotransmitera, kao što je serotonin, koji upravljaju našim raspoloženjem. Zbog ovoga, možemo doživeti osećaj depresije, anksioznosti ili čak potpune panike, nakon što se epizoda konzumiranja alkohola završi. Štaviše, važno je imati na umu da je alkohol depresiv koji može imati trajne efekte. Primer kratkotrajnog efekta povezanog sa alkoholom je anksioznost koja se javlja nakon epizode konzumiranja alkohola, naročito ako ste preterali i niste dovoljno hidrirani.

2. Slatki napici od kafe

Da li bi zaista bila sezona praznika bez ukusnih slatki late kafa sa različitim ukusnim dodacima, keksićima i začinima? Ovakve kafe su zaštitni znak jeseni i zime, ali su bogate rafisnisanim šećerom, mlečnim proizvodima i veštačkim aromama, koji u znatnoj meri mogu da povećaju izloženost tela upalama, a pored toga, neizostavno podižu nivo stresa. Čak i manja količina kofeina može dovesti do napada panike i nervoze.

3. Energetska pića

Kofeinje u velikoj meri prisutan kod energetskih napitaka, a samim time, potencijalni niovi anksioznosti će biti povišeni. Pored toga što su čestobogati šećerima i ukusima, energetska pića mogu sadržati prekomerne količine kofeina, što može značajno povećati stres i anksioznost. Nije nužno da se odričete svih ovih napitika tokom praznika, ali vodite računa da njihov unos ne bude preteran i potrudite se da pronađete zdravije opcije, koje će biti podjednako zadovoljavajuće.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

Bolest savremenog doba - anksioznost Kurir TV

Sensa/L.S.