Anksioznost je mentalno stanje koje se može uporediti sa strahom ili sa strepnjom, ali za razliku od straha koji s ejavlja opravdano u odnosu na neku situaciju u kojoj se osećate ugroženo, anskioznost se može javiti bez pravog razloga i najčešće podrazumeva strepnju zbog stvari koje bi se mogle dogoditi. Svako od nas je tokom života u oidređenim situacijama anksiozan, ali ako anksioznost postane učestala i povezana sa napadima panike, onda je važno obratiti pažnju na ovo stanje i konsultovati se sa psihologom ili psihoterapeutom.

Čuveni austrijski psihijatarSigmundFrojd uspostavio je nekoliko pravila koja pomažu u uklanjanju anksioznosti i pomažu da bolje razumete sebe. Frojd je otkrivao uzroke ljudske patnje i iza sebe ostavio nasleđe koje može pomoći u negovanju duše i mentalnog zdravlja.

Donosimo vam 18 saveta sjajnog Frojda koji vma mogu pčomoći u suočavanju sa anksioznosti:

1. U detinjstvu ponekad čovek doživi loše trenutke koji ostavljaju trag na ceo život. Ovi problemi se često odražava u životu. Da biste sebi pomogli, treba da se setite detinjstva.

2. Ne upoređujte se sa drugim ljudima. Samo sa sobom u prošlosti, trudite se da budete bolji od sebe danas.

3. Motivaciju, pre svega, treba da uzimate iz sebe, a ne iz spoljnog sveta.

4. Osoba, zabrinuta, čini pogrešnu stvar. Za srećan život samo treba manje da brinete ili držite se pod kontrolom, manje se oslanjate na svoje emocije i osećanja, više mislite glavom.

5. Ako se pojavi neuroza, onda čovek voli samo sigurnost.

6. U vezi morate teškoće rešavati zajedno, bez sažaljenja, inače osećanja neće biti ista, veza se može raspasti.

7. Potisnute emocije ostaju u čoveku i imaju ogroman uticaj na njega.

8. Apsolutno uvek postoji razlog. Nema nesreća.

9. Sreća nastaje kada čovek dobije ono za čim je čeznuo.

10. Ako je u detinjstvu majka mnogo volela dete, ono odrasta sa visokim samopoštovanjem, verom u sebe i u svoj uspeh. A u stvarnosti, zahvaljujući ovome, on može postati pobednik, uspešan i tražen.

11. Depresija nastaje iz stalnog straha od nečega i nemogućnosti da se toga otarasimo.

12. Snovi se ne dešavaju sami. Svaki dobar san ima negativnu ocenu.

13. Verovanje osobe da postoje ljudi koji ga vole vredno je za mnogo toga. To utiče na njegovo samopoštovanje, želju da nešto postigne i na kraju može dovesti do uspeha.

14. U životu je najvažnije biti iskren prema sebi.

15. Zauzetu osobu retko posećuju. Napokon, besposličari nisu zainteresovani za one koji postižu svoje ciljeve.

16. Ponekad je sreća postizanje snova koji se nisu ispunili u detinjstvu.

17. Život u svetu fantazije je loša stvar. Na kraju krajeva, maštarije proizlaze iz života koji se čoveku ne sviđa, ali ne može ili ne želi da ga prepravi.

18. Slabu i snažnu ličnost je lako razlikovati. Onaj snažni traži razne načine za postizanje cilja, ne živi u iluzijama i snovima, a slabi se, naprotiv, plaši da donosi važne odluke i neprestano leti u oblacima, ostajući na istom mestu. Dokazano je da slabe osobe više obolevaju, jer se maštarije pretvaraju u bolesti.

Izvor: Sensa