Redovno vežbanje menja vaše raspoloženje i pomaže vam da brinete o svom zdravlju. Stručnjaci vas upozoravaju da ne propustite važan detalj. Prema istraživanjima, samo pravljenje određenog broja koraka nije dovoljno. Efekat na zdravlje i liniju nećete imati ako ignorišete jednu važnu stvar.

Kada 10.000 koraka na dan ima efekta

Ako ćete da brojite svoje dnevne korake, važno je šta je vaš cilj. Većina uređaja za praćenje koraka je postavljena na podrazumevani cilj od 10.000 koraka. U stvarnosti, postoje i drugi faktori koji dolaze u obzir i igraju važnu ulogu u postizanju ciljeva kretanja.

Odrasla osoba treba da ima od 150 do 300 minuta vežbanja umerenog intenziteta ili 75 do 150 minuta vežbanja nedeljno da bi stekla značajne zdravstvene koristi.

Čak i ako hodate 10.000 koraka dnevno, istraživači kažu da je važno obratiti pažnju na ritam.

"Količina vaših koraka je nebitna ako ne hodate pravilnom tehnikom i pravom brzinom koraka", rekla je stručnjakinja za sport Džoana Hol.

"Istraživanje je pokazalo da postoji minimalan broj koraka koje morate preduzeti u minuti da biste zaista postigli fiziološke i zdravstvene koristi. Taj broj je 100 koraka u minuti“, dodala je ona.

Razumna vrednost za fizičku aktivnost umerenog intenziteta hodanja je 100 koraka u minuti. Istraživači sa Univerziteta Brigam Jang sproveli su studiju koja je pratila 120 studenata. Otkrili su da su obrasci fizičke aktivnosti učesnika bili bolji jer su pravili više koraka dnevno.

Vreme sedenja se smanjilo za učesnike koji su napravili 12.500 i 15.000 koraka dnevno. A oni koji su napravili 15.000 koraka smanjili su svoje vreme sedenja do 77 minuta dnevno. A smanjenje sedećeg načina života može imati druge emocionalne i zdravstvene prednosti.

shutterstock_2211906259.jpg
Shutterstock 

Koje su prednosti hodanja?

Ako želite da znate kada je 10.000 koraka dnevno efikasno, obratite pažnju na raspoloženje koje imate nakon svake šetnje. Hodanje ima mnoge zdravstvene prednosti, kao što je upravljanje raspoloženjem i krvnim pritiskom.

Takođe, pomaže u regulisanju nivoa holesterola, nivoa glukoze i hipertenzije. Hodanje takođe pomaže u smanjenju kardiovaskularnih bolesti. Ali što je najvažnije, pomaže vam da ostanete puni energije i dobrog raspoloženja.

shutterstock_1360680593.jpg
Shutterstock 

Ako ste odlučili da smršate, kombinujte hodanje sa pravilnom ishranom. Aktivnost vam može pomoći da brže postignete svoje ciljeve gubitka težine. Postoje i brojni trikovi koji vam mogu pomoći da hodate više. Na primer, možete pripremiti svoju rutu za pešačenje pre nego što odete od kuće. Možete odabrati kao svoju krajnju destinaciju mesto koje rado posećujete. Tako ćete imati neophodnu motivaciju da postignete svoj cilj.

BONUS VIDEO:

TikTok/mona_bah Gubitak kilograma metodom 12-3-30