Apsolutno normalna faza u životu svake žene, menopauza dolazi „na vrata“ sa nekim neprijatnim simptomima i neželjenim efektima koji utiču na kvalitet života. To uključuje povećanje telesne težine, talase vrućine, promenljivo raspoloženje ili probleme sa spavanjem.
Menopauza može uticati ne samo na težinu, već i na oblik tela. Jedna od hipoteza specijalista je da masne ćelije proizvode estrogen i tu dolazi do ove promene: telo se po svaku cenu „drži“ za estrogen.
Estrogen podstiče nakupljanje masti oko kukova, butina i zadnjice, pa kada se nivo estrogena smanji, kao što se dešava tokom menopauze, masnoća se više akumulira u predelu stomaka.
Nedostatak sna, zbog valunga ili napetosti, takođe utiče na hormone. Grelin, koji stvara osećaj gladi, dostiže viši nivo, a leptin, hormon sitosti, reaguje sporije. Sve ovo dovodi do akumulacije viška kilograma tokom menopauze.
S druge strane, smanjenje nivoa progesterona izaziva nadimanje, poremećaj sna i noćno znojenje. Ali doktori kažu da vam ishrana može pomoći da lakše upravljate svim ovim efektima menopauze. Evo nekoliko trikova za ishranu koje treba koristiti.
Jedite više proteina i vlakana
Hrana bogata nutrijentima neophodna je u bilo kojoj fazi života, ne samo u menopauzi. Ali tokom ovog perioda potrebno vam je više proteina jer vam daje osećaj sitosti.
S druge strane, vaša ishrana treba da sadrži mnogo namirnica bogatih hranljivim materijama i vlaknima, ali sa malo kalorija, kao što su povrće, voće i žitarice.
Specijalisti tvrde da vlakna deluju prirodno poput čuvenih Ozempic injekcija. Injekcije šalju signale mozgu da zaustavi proizvodnju hormona odgovornih za apetit. Slično tome, kada vlakna pune vaš stomak, signaliziraju mozgu da uradi isto.
Nećete dobiti isti brzi efekat kao u slučaju injekcija, ali način je isti, ali u isto vreme mnogo zdraviji i potpuno prirodan. Što se tiče unosa proteina, nutricionista Ema Bardvel, specijalizovana za menopauzu, preporučuje unos 1,6 grama proteina za svaki kilogram telesne težine.
Kako smanjiti valunge
Da bi se smanjili simptomi menopauze, uključujući talase vrućine, lekari preporučuju da se pridržavate mediteranske dijete koja je bogata zdravim mastima, integralnim žitaricama, mahunarkama, voćem i povrćem.
Mediteranska ishrana je takođe bogata fitoestrogenima, biljnim jedinjenjima koja deluju u telu kao estrogen. Namirnice koje sadrže fitoestrogene su soja, orasi, laneno seme, ovas i ječam, ali i jabuke ili bobičasto voće, u manjim količinama. Neka istraživanja pokazuju da bi redovna konzumacija ove hrane mogla pomoći u smanjenju učestalosti pojavljivanja valunga i noćnog znojenja.
Hrana koja poboljšava raspoloženje
Često su prvi znaci premenopauze napetost i loše raspoloženje, a nizak nivo glukoze u krvi utiče na to kako se osećate. Menopauza i starenje mogu smanjiti osetljivost na insulin. To znači da telo postaje manje efikasno u regulisanju nivoa glukoze u krvi, što može učiniti da se osećate nervozno i gladno.
Istraživanja pokazuju da smo ujutru osetljiviji na insulin, pa bi trebalo da jedemo doručak koji sadrži proteine – grčki jogurt, omlet, fritaju, čia puding i domaći sir. Čim se probudite treba da popijete čašu vode i nikako ne treba da preskačete doručak.
Izbegavajte jednostavne ugljene hidrate za doručak, kao što su rafinisane žitarice i peciva. Oni podižu šećer u krvi, koji onda naglo opada i uzrokuje da se osećate umorno.
Zdravije kosti
Nakon početka menopauze i smanjenja proizvodnje estrogena, možete izgubiti do 20% koštane mase, a to se može kontrolisati ishranom i fizičkom aktivnošću. Morate da unosite više kalcijuma, posebno ako ste stariji od 50 godina. Preporučuje se unos od 1200 mg kalcijuma dnevno, što odgovara jednom litru mleka. Jogurt, sir, sardine, tofu, beli pasulj, protokoli i smokve su dobri izvori kalcijuma.
Kako bolje spavati
Problemi sa spavanjem pogađaju najmanje 60% žena u menopauzi. Nizak nivo progesterona utiče na proizvodnju GABA, hormona koji nam pomaže da se opustimo, a fluktuacije estrogena mogu da dovedu do buđenja tokom noći i teškoća pri uspavljivanju.
Specijalisti preporučuju da od poslednjeg obroka do spavanja imate period od tri, četiri sata. Jelo povećava telesnu temperaturu i da biste imali miran noćni san, temperatura mora da se smanji.
Takođe je važno da održavate stabilan nivo glukoze u krvi tokom dana, jer nizak nivo šećera u krvi može učiniti da se probudite tokom noći i iskusite noćno znojenje.
S druge strane, koliko god primamljivo bilo da popijete čašu vina da biste lakše zaspali, lekari preporučuju izbegavanje alkohola. Utiče na dubok san, što znači da ćete se lakše buditi tokom noći.
Neke namirnice, kao što su trešnje, banane, zob i mleko sadrže triptofan, prekursor melatonina, hormona koji reguliše san. Kofein, s druge strane, blokira adenozin, supstancu koja vas čini pospanim. Pokušajte da pijete kafu i pića na bazi kofeina samo ujutru, piše sajt Andreea Raicu.
Saznajte koji čajevi tope stomak.
BONUS VIDEO:
Sensa/A.S.
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!